Je lepšie cvičiť ráno nalačno alebo aspoň niečo zjesť? Večná dilema mnohých z nás a my poznáme odpoveď
Mýty a pravdy o cvičení je niekedy ťažšie rozoznať. Osobný tréner Michael Achberger vám poradí, či je lepšie cvičiť nalačno ako sa zvykne hovoriť, alebo si radšej niečo dať.
Keď vykonávame tréning nalačno, nesmieme toto spojenie brať doslova. Cvičenie nalačno vykonávame z jedného hlavného dôvodu. Ide vlastne o akýsi trik, ako donútiť telo využiť ako zdroj energie tuk a tým urýchliť odbúravanie prebytočného podkožného tuku. Takýto postup má však svoje pravidlá. Tie hlavné sú dve.
Sledujte rozhovor: VIDEO: Inšpiratívna Karolína Chomisteková o svojom fit režime: Touto ideou sa riadi pri cvičení!
1. Necvičiť nalačno príliš dlho
V rannom tréningu by sme si mali dať pozor nielen na spôsob vykonávania, ale aj na dĺžku aktivity. Nalačno je najlepšia aeróbna aktivita, prípadne môže byť kombinovaná s tréningom brucha. Aeróbnu aktivitu v túto dobu môžeme vykonávať v rovnomernom tempe alebo spôsobom HIIT. Vysokointenzívny tréning by pri nedostatku energie spaľoval príliš veľa svalovej hmoty, ale ak nebudeme cvičiť dlhšie ako 30 minút, nemali by svaly príliš utrpieť.
Ak však udržíme dĺžku tréningu do 30 minút, podľa vedcov potom môže byť aktivita HIIT účinnejšia, než aktivita v rovnomernom tempe. Ak chceme ráno zaradiť plnohodnotný posilňovací tréning, je vhodné najprv doplniť živiny, vrátane primeraného množstva sacharidov.
2. Prijať vhodný zdroj energie, ktorý nebude blokovať spaľovanie tukov a pritom ochráni svalovú hmotu
Kto vykonáva ranné kardio pre spaľovanie tukov, môže predpokladať, že bude najlepšie doplnok stravy nejaký spaľovač tuku. Ten síce nemusí byť v túto dobu úplne na škodu, ale máme tu jeden zásadný problém, ktorý musíme vyriešiť tak, aby sme si nespaľovali ťažko vybudovanú svalovú hmotu.
Aby sa spaľovali tuky a nezaťažili sme ráno trávenie jedlom, ktoré nám znemožní ranný tréning, neostáva nám nič iné, než použiť doplnok stravy. Pre tento účel sú najlepšie vetvené aminokyseliny, v skratke nazvanej BCAA. Ide o tri aminokyseliny Leucín, Izoleucín a Valín.
Tieto aminokyseliny majú niekoľko výhod, ktoré idú využiť pre ranné kardio. Telo dokáže vetvené aminokyseliny využiť ako zdroj energie. Chráni tým teda nielen svalové bielkoviny pred rozpadom, ale umožní aj spaľovanie tukov.
Leucín ďalej pôsobí na rast svalov, vetvené aminokyseliny svojím pôsobením môžu aj oddialiť únavu. Vstupuje tu do hry aj podpora uvoľňovania prirodzeného rastového hormónu, ktorý okrem iného pôsobí aj na spaľovanie tukov. BCAA a konkrétne Leucín potom podľa vedcov pôsobí aj na spaľovanie tukov, dokonca údajne aj prednostne z oblasti brucha a Leucín potom podľa výskumov má aj vplyv na zníženie pocitu hladu. Ide teda o ideálny doplnok pre doplnenie potrebnej energie pred rannou aeróbnou aktivitou.
Neprehliadnite: Skúste tento cvičebný plán na spaľovanie tukov: Do leta stíhate mať krajšiu postavu ako lusk!
Dôležité je tiež večer prijať dostatok proteínov, aby nedošlo k odbúravaniu proteínov zo svalov v spánku. V túto dobu musíme použiť nejaký druh proteínu, ktorý sa uvoľňuje pomalšie. To je rozdiel oproti dobe po tréningu, kedy naopak potrebujeme tzv. rýchle proteíny, ako je srvátka.
Večer sa potom hodí zmes s kazeínom, alebo môžete použiť aj napr. tvaroh, mäso alebo iné zdroje kvalitných proteínov. Aby všetko naozaj fungovalo, musíme splniť všetky podmienky pre budovanie tela. Potom sa tréning nalačno stane mocným nástrojom na odbúravanie prebytočného podkožného tuku.