Presunúť na hlavný obsah

TEKVICE VÁS UŽ NEBUDÚ LEN STRAŠIŤ

Recepty

Obsahujú vitamín B, beta-karotén a vitamín C. Pri konzumácii dodajú telu potrebné množstvo vápnika, železa, draslíka aj zinku. Keďže až 90 percent z nich tvorí voda, sú vhodnou súčasťou diét na redukciu hmotnosti. Z množstva odrôd tekvice je aj zopár tých, ktoré sa nedajú jesť a slúžia iba ako dekorácia. U nás sú najznámejšie dva druhy – tekvica veľkoplodá a tekvica obyčajná. Ak však nechcete tekvicu len vyrezávať na Halloweena, ponúkame vám pár tipov, prečo ju zaradiť do vášho jedálneho lístka a ako ju chutne pripraviť.

Všetky druhy tekvíc (aj odrody ako cukety, patizón či kabačky) sú zdravé a majú pozitívny vplyv na činnosť srdca a obličiek. Ak si tieto životne dôležité orgány chcete ochrániť, stačí do vášho jedálneho lístka zaradiť tekvicu. Okrem toho výborne podporujú aj látkovú výmenu, vhodné sú aj pri chorobách močového mechúra. Na tekvicu a tekvicové jadierka by mali zaostriť najmä páni, ktorí trpia zväčšením prostaty. Ak budú konzumovať tekvicové jadierka, dodajú svojmu telu množstvo zinku a olej so silným močopudným efektom, čo uľahčuje vyprázdňovanie močového mechúra. Veď nakoniec, aj lieky, ktoré si na prostatu môžete kúpiť v lekárni obsahujú výťažok z tekvicových jadierok.
Jadierka si môžete veľmi ľahko pripraviť aj doma. Tekvicu rozkrojíte a jadierka vydlabete. Nato, aby ste ich mohli dať upražiť z nich však musíte odstrániť vlákna a následne ich pekne vysušiť. Zmiešame ich s pár kvapkami oleja, poukladáme na papier na pečenie a necháme pražiť v predhriatej rúre 10 až 15 minút. Podľa chuti dosolíme. Na praženie tekvíc si však môžeme pripraviť aj ochutený olej. Stačí, ak dve lyžice oleja ochutíme troškou fenyklu, anýzu a koriandru.
Ďalšou lahôdkou pre všetkých milovníkov tekvice je tekvicová polievka. Môžete ju podľa chuti pripraviť z čerstvej tekvice alebo zo zaváranej. Ak sa rozhodnete pre variantu s čerstvou tekvicou, na porciu pre štyri osoby potrebujete približne 700 gramovú tekvicu. Umytú a očistenú tekvicu nakrájajte na kocky. Na kocky nakrájajte aj koreňovú zeleninu (podľa chuti môžete použiť nielen mrkvu, ale aj petržlen), paradajky (asi štyri kusy, podľa veľkosti) zalejte vriacou vodou, stiahnite z nich kožu a nakrájajte. Postup varenia polievky je veľmi jednoduchý – cibuľku opečte na masle. Pridajte nakrájané paradajky a poduste. Keď paradajky zmäknú, pridajte zvyšok pripravenej zeleniny: tekvicu a koreňovú zeleninu, osoľte, pridajte kari a chvíľu duste. Potom prilejte 1,5 litra vody a varte až do mäkka. Uvarenú zeleninu rozmixujte, zmiešajte s balením kyslej smotany a jemne dochuťte zázvorom. Polievku na tanieri môžete ozdobiť nasekanou petržlenovou vňaťou a javorovým sirupom.
Veľmi veľkú priazeň si získava aj tekvicový koláč. Na jeho prípravu potrebujeme 200 gramov hladkej múky, 100 gramov cukru, 100 gramov masla, 1 vajíčko, 1 žĺtok a soľ. Na prípravu plnky si pripravte 500 gramov tekvice (bez jadierok), 60 gramov cukru, dve vajcia, 70 gramov kyslej smotany, stužovač a soľ. Ingrediencie na prípravu cesta zmiešame dokopy a vymiesime cesto. Plnku pripravíme tak, že tekvicu pokrájame na kocky, podusíme vo vode a keď sa voda odparí, dužinu spracujeme na pyré a necháme vychladnúť. Vymiesené cesto vložíme do okrúhlej tortovej formy. Z vajíčok oddeľte bielka a vyšľahajte tuhý sneh. Žĺtky zmiešajte s tekvicovým pyré a nakoniec do zmesi vmiešajte stužovač spolu so snehom z bielok. Takto vymiešanú plnku pridajte do formy na cesto a vo vyhriatej rúre pečte 50 minút. Vrch koláča môžete ozdobiť nastrúhanými mandľami a škoricou.