Presunúť na hlavný obsah

TVÁRTE SA KYSLO

Zdravie a relax

Starí Gréci si ich cenili pre ich liečivé vlastnosti. Sú výnimoční spalovači tukov. Porcia vitamínu C nielen ochráni náš organizmus pred množstvom chorôb, znížia "zlý" cholesterol v krvi a podporujú tvorbu žlče. Hoci sme do nedávna poznali len grepy, mandarínky, pomaranče a citróny, na slovenský trh sa dostali aj ich menej známe, no rovnako chutné. Ak nechcete byť chorí, rozhodne by ste sa mali túto zimu tváriť „kyslo“.

Začali sa pestovať pred dvetisíc rokmi. Z Číny a Indie sa postupne dostali na celý svet. Do Európy prišli už v čase križiackych výprav. K ďalšiemu rozšíreniu došlo pri budovaní kolónii v Amerike, kam ich priviezli a vysadili Španieli. Dnes sú výborným spestrením jedálnička, pomocníkom pri boji s bacilami, pomáhajú odbúravať tuky, zlepšujú trávenie, stimulujú krvný obeh a odplavujú toxíny z tela. Citrusové plody však nie sú dobré iba ako regulátory hmotnosti. Výťažok z nich sa používa na ošetrenie mastnej pleti, pomáha totiž udržať rovnováhu kyselín a zásad na povrchu kože a odstraňuje prebytočný maz. Ak si citrónovou šťavou prepláchnete vlasy získajú zdravý lesk. 
Najznámejším citrusovým plodom je určite citrón. Kyslá až trpkokyslá chuť plodu sa najčastejšie využíva v kulinárstve. Veľmi obľúbené sú šťavy aj dužina, ktoré môžete konzumovať surové, alebo ich použiť na prípravu sladkých aj pikantných pokrmov či ako šťavu do šalátových dresingov. Čerstvá citrónová šťava v čaji pomôže naštartovať organizmus, rovnako tak naštartuje organizmus aj pohár vody s citrónovou šťavou.
Rovnako populárna je aj ďalšia odroda. Hoci prvé pomaranče boli dosť horké, krížením sa podarilo vypestovať aj sladšie odrody. Chuťovo najbližšie k prvým plodom má dnešný sevillský pomaranč, ktorý však kúpite iba v zime. Trpkejšie odrody pomarančov sú vhodné na marmelády a omáčky, kde ich výrazná chuť neutralizuje tučné mäsá. Sladšie pomaranče zase oceníte pri dezertoch a ovocných šalátoch. Dužina pomaranča nemusí byť však len oranžová, sú odrody aj s červenou či karmínovooranžovou farbou.
Svoje miesto v jedálničku majú aj menšie, sladšie a voňavé mandarínky. Od pomarančov sa líšia veľkosťou, ploskejším tvarom a aj tým, že ich svetlooranžová kôra sa ľahko šúpe. Vhodné sú na džemy, sirupy no populárne sú aj zavárané. Rovnako ako pomaranče, sú ideálne aj do ovocných šalátov.
Väčšie, horkejšie no veľmi lahodné sú grapefruity. Táto čeľaď bola vyšľachtená v priebehu 19. storočia. Na výber máte biely grep a ružový grep, ktorý je sladší. Výrazne znižuje cukor v krvi, preto je vhodný pre diabetikov. Najväčším členom rodiny citrusov je nepochybne pomelo. Má hrubú žltozelenú kôru, hrubú vnútornú blanu a hoci plod nie je až taký šťavnatý ako napríklad grepfruit, ich dužina je veľmi osviežujúca.
Čoraz populárnejšie sú limetky. Okrem mojita sa často využívajú na ochutenie šľahačkovej peny, suflé a nápojov.
Unikátom medzi citrusovými plodmi je kumkvát. Malé a zlaté plody majú horkú kôru, sladšie sú na vonkajšej strane. Pri varení sa z nich uvoľnuje aróma, sú preto vítanou prísadou do pokrmov, kačacieho alebo bravčového mäsa.
Krížením citrusových plodov vzniklo niekoľko ďalších lahodných plodov. Krížením mandarínky a grapefruitu vznikol ugli, tangerínky s pomarančom vytvorili sladké klementínky, a grapefruit s tangerínkami zase bezkôstkové mineoly.