Cvičenie je dvojsečná zbraň, dá sa ním aj ublížiť
Leto je definitívne za nami, ale letnú figúru a kondičku si chce uchovať asi každý z nás. Niekto to zvládne sám doma, niekto v posilňovni, a niekto radšej vyhľadá osobného trénera. A to je celkom múdre rozhodnutie, pretože ako hovorí Michal Simon, inštruktor z bratislavského fitness centra Factory Pro, neskúsený začiatočník si niekedy môže ublížiť viac ako pomôcť.
„Veľa ľudí k nám príde a sťažuje sa - veď cvičím, prečo nechudnem? Ale keď cvičia zle, neschudnú nikdy,“ vysvetľuje na úvod Michal. V prvom rade by si mal podľa neho každý uvedomiť čo ho baví, ale aj čo mu jeho telo dovoľuje a čo nie. Ak má človek nejaké zdravotné problémy alebo zranenia, mal by byť opatrný. Napríklad boľavý chrbát sa dá správnym cvičením spevniť, naopak nesprávnym si môžeme viac uškodiť. Aj vysoká hmotnosť môže človeka obmedziť vo výbere športu. Neodporúča sa pri nej napríklad behanie, pretože trpia kĺby.
„Najprv by mal človek partie, ktoré môžu spôsobovať problémy spevniť. Tam by som začal bicyklovaním a spevňovacími cvičeniami a až pod dohľadom sa ukáže čo ďalej. Drepy by som takisto vynechal kvôli tomu, že obéznych ľudí bolievajú pre nadváhu kĺby a kolená, ktoré sú z tohto dôvodu preťažené.“ Veľa ľudí nevie, aké cviky si zvoliť, alebo ako ich správne technicky robiť, takže v konečnom dôsledku si môžu uškodiť, prípadne si spôsobiť zranenie a želaný efekt sa nedostaví. „Nie som zástancom chudnutia za dva mesiace. Všetko má svoj čas. Telo je organizmus, ktorý je nejako nastavený a urobiť mu odrazu nejaký šok, to mu škodí,“ hovorí odborník.
Takže v tomto prípade platí ono staré známe „pomaly ďalej zájdeš“. Telo si musia ľudia nastaviť na nový životný štýl – upraviť stravu, jesť viackrát denne malé porcie, vynechať vysmážané a mastné jedlá. Rýchle a drastické diéty nie sú pre organizmus vôbec vhodné a v konečnom dôsledku sa môže dostaviť jojo efekt. „Chybou je, že ľudia chcú schudnúť prirýchlo. Prestanú jesť, začnú veľa cvičiť. Lenže telo popri cvičení potrebuje a spaľuje veľa energie. Nejaký čas to človek vydrží, ale potom telo prestane vládať, stráca energiu, človek sa následne preje a naberie niekoľkonásobne percent viac, ako mal“.
Do telocvične mu chodievajú najčastejšie ľudia vo veku 30 až 40 rokov, ktorí majú sedavé zamestnanie. Sťažujú sa, že sa im nechce, nemajú čas, alebo počas dňa nemajú čas na správnu a pravidelnú stravu, následne sa večer prejedia a potom vznikajú neželané problémy. Týždeň vydržia diétovať, potom príde víkend a prejedia sa. „A potom za mnou chodia s tým, že: Michal, pomôž“. Najhoršie je síce večerné prejedanie sa, ale všetko je individuálne. Niekto sa večer naje a nepriberie, niekto si dá len kúsok a je to vidno. „Sú ľudia, ktorí si aj o ôsmej môžu dať rezeň s hranolkami alebo jedno pivo a sú v pohode, ale keď vidím, že mám na druhý deň o kilo viac, viem, že to nemôžem.“
Prílišným obmedzovaním v jedle však tiež nič nevyriešite. Telo potrebuje popri cvičení energiu a z niečoho ju potrebuje čerpať. Do fitka chodia podľa Michala aj ženy, ktoré jedli naposledy o šiestej večer a prídu si ráno na siedmu zacvičiť. Nenajedia sa, nenapijú sa a potom, keď sa telo dostane do záťaže, berú ich mdloby. „Radšej si dať osladený čaj a koláčik, ako nič. Nemajú mať odkiaľ energiu a svojmu telu môžu dôsledkom, toho spôsobiť svalové kŕče, slabosť prípadne až kolaps,“ tvrdí.
Na chudnutie sú vhodné aeróbne aktivity, teda cvičenia, pri ktorom nie je jeho intenzita príliš vysoká, ale je rovnaká po dostatočne dlhú dobu. To je tých 30 – 40 minút. Keď človek príde do posilňovne a začne cvičiť s činkami, neschudne. Možno sa mu trošku stiahne pás, ale tuk dolu nepôjde. Treba teda využívať steper, bežecké pásy, bicykle, veslovanie. Najlepší efekt má práve behanie, pretože počas neho telo vydáva najviac energie a spaľuje najviac. Ak má však niekto problémy trebárs s bedrovými kĺbmi, prípadne kolenami mal by skúsiť skôr plávanie. I keď aj tu sa už objavujú informácie o negatívnych účinkoch tohto športu. „Ak človek pláva napríklad prsia zlým štýlom, trpí jeho krčná chrbtica. Vždy je to dvojsečné. Ak nemáme správnu techniku, systém, ublížime si.“
Ak sa rozhodnete cvičiť doma, je dobré tiež si zaobstarať steper či stacionárny bicykel, na ktorých sa vám približne po dvadsiatich minútach začne spaľovať tuk. Vystačíte si však aj s vlastným telom. Začnite však vždy základnými cvikmi na posilnenie brucha a chrbta. Brucho a chrbát je podľa Michala pri cvičení základ, je to os tela a preto treba tieto partie spevniť. Bez spevnenia týchto partií stredovej osi tela by si človek mohol spôsobiť bolestné zranenia. I tu by si však tie správne cviky na brucho, spodnú i vrchnú časť chrbta mal nechať ukázať od profesionála.
Netreba na začiatku cvičenia zabúdať ani na krátku aeróbnu činnosť na rozohriatie organizmu a strečing pred cvičením na rozcvičenie svalov. Tak isto dôležitý je strečing po cvičení na uvoľnenie svalov a zabáraovaniu ich skracovania. Vhodné sú aj činky – jednoručky alebo fitlopta. Zasa by ste si však mali nechať poradiť správne cviky a hlavne naučiť sa ich technicky správne robiť. „Len málokto vie cvičiť správne, väčšinou sú to bývalí športovci, ktorý boli k týmto návykom dlhodobo vedeníý. Väčšina ľudí má nesprávne držanie tela ktoré si môže nesprávnym cvičením umocňovať.“
Čo je najzložitejšie, ale pritom najdôležitejšie, je nájsť si na pravidelné cvičenie čas. Ideálne by bolo zatrénovať si tak tri – štyrikrát do týždňa. S tým majú zamestnaní ľudia často problémy. Michal dodáva, že aspoň dvakrát týždenne by to nemal byť problém pre nikoho, ak teda naozaj chce so svojím telom a kondičkou niečo spraviť. Kniha alebo videokazeta to nespraví, ale ak niekoľkokrát príde a naučí sa správne prevedenie cvikov, potom to môže opakovať aj bez dozoru, prípadne aj doma.
Najlepšie je kombinovať posilňovacie cviky spolu s tými na zlepšenie kondície, jedno bez druhého. Všeobecne je známe, že telo podáva najvyšší výkon v poobedných hodinách, kedy má najviac energie. Je to ale, samozrejme, na každom človeku, kedy si spraví čas. Niekoho do nového dňa nakopne práve ranný beh alebo bicykel. Ak sa neviete do fitka odhodlať sami, zoberte niekoho so sebou. Cvičenie vo dvojici je podľa Michala motivujúce, pretože jeden ťahá druhého. Mali by ste si však zvoliť typovo podobného človeka. Ak ste sa teda rozhodli, že vám trochu pravidelného pohybu nezaškodí, skúste si najprv nechať poradiť a trošku sa poučiť. Potom to už určite zvládnete aj sami.