Kalendár - odkiaľ sa vlastne vzal?
Je tu nový rok a okolo nás sa roztrhlo vrece s kalendármi. Zvieratká, príroda, obnažené hrude, svalnatí chlapci či vlasaté krásavice. Výber je nadmieru bohatý. A nesmieme zabudnúť ani na oldschoolové kalendáre s receptami koláčov od našich babičiek. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, kde sa vlastne vzal pojem kalendár?
Podľa starej čínskej legendy sa za stvoriteľa prvého kalendára považuje legendárny cisár Fu Si (štvrté tisícročie pred Kristom). Samotné jeho narodenie bolo vraj veľmi kúzelné. Jeho matka bola panna a keď sa raz prechádzala po lúke narazila na veľké stopy po neznámom zvierati. Vydala sa za nimi a onedlho „zázračne“ počala. Súčasníci Fu Siho opisovali ako človeka s telom draka. Aj takto si jednoduchí ľudia vysvetľovali symbol jeho kmeňa. Fu Si bol ako cisár veľmi vážený a múdry. Ľudí vraj odnaučil jesť surové mäso, priniesol im písmo a rybolov. Najserióznejší pokus o kalendár, priniesol až v roku 46 p.n.l. rímsky panovník Július Cézar.
Cézar verzus pápež
Juliánsky kalendár, ktorým sa riadila väčšina civilizovaného sveta, bol platný až do roku 1582. Keďže astronomická skutočnosť a rozpočet dní v kalendári boli mierne odlišné, vtedajší pápež Gregor XIII. bol nútený uskutočniť zmenu. Časový odklon predstavoval približne 11 minút, 14 sekúnd za jeden rok, teda 1 deň za 128 rokov. Počas pontifikátu Gregora XIII. bol tento rozdiel veľký a tvoril takmer 10 dní. Problémom bolo aj to, že Veľkonočná nedeľa nebola prvou nedeľou po jarnom splne. Preto vznikol nový kalendár, ktorý rešpektoval astronómiu a dokázal sa vžiť s potrebami liturgického roka. Gregoriánsky kalendár používame dodnes. Na Slovensku prišlo k zmene kalendárov až o päť rokov neskôr, v roku 1587, kedy po 21. októbri nasledoval 1. november. Dnes je rozdiel medzi gregoriánskym a juliánskym kalendárom až 13 dní. Prvého marca 2100 vzrastie dokonca na 14 dní. Pravoslávna cirkev sa však kvôli výpočtu sviatkov až do dnešného dňa riadi juliánskym kalendárom.
Máte na výber
Dnes nás obklopuje množstvo kalendárov – závesných či stolových. Ženám je dobre známy ryžový kalendár s čínskym vzorom z kuchyne starej mamy a muži si zas spomenú na prvý šteklivý moment, ktorý zažili na dedine, kedy u deda v garáži alebo na latríne zdobil stenu eroticky ladený plagát z polovice minulého storočia. Tá nahá kráska okrem iného oznamovala, či je rok prestupný, alebo nie. Dnes je výber kalendárov obrovský. Tí šikovnejší si ho môžu dokonca vyrobiť sami. Jedným zo spôsobov je navrhnúť si ho v špeciálnom programe HF Designer, ktorý nájdete na stránke spoločnosti Happy Foto. Sami si tak zvolíte, ako bude vyzerať kalendár, na ktorý sa budete nasledujúcich dvanásť mesiacov pozerať. Navrhnete obálku, vyberiete si vlastné obrázky, vymyslíte k nim text a je to. Realizovať sa môže každý, kto chce v kalendári vidieť niečo konkrétne. Svoju rodinu, obľúbené dovolenkové zábery, štvornohých kamošov. Alebo aj ten, kto chce dať niekomu darček šitý presne na jeho mieru.