Ako zdravo maškrtiť?
Zdravé stravovanie si žiada niekoľko obetí. Vždy. Niekomu najviac chýbajú poriadne štipľavé klobásy s mäkkým bielym chlebom, inému farebné bublinkové limonády a niekomu sladkosti. Ak patríte medzi tých posledných, asi by ste vraždili za reči typu: veď si daj namiesto čokolády radšej jabĺčko alebo banán!
Jabĺčko a banán sú fajn, ale keď máte chuť na naozajstnú sladkosť, nestoja vám ani za pohľad. Keď sa ocitnete v takej situácii najbližšie a nebudete chcieť zhrešiť, vyskúšajte chalvu. U nás ešte dosť ľudí reaguje „chal-čo?“, ale kto sem-tam navštívi obchody so zdravou výživou, možno si ju všimol. Nenápadnú hmotu ešte nenápadnejšej farby, ktorá sa dá kúpiť v malej plastovej nádobke alebo ako tyčinka či kocka. Zmienky o nej siahajú až do staroveku, kedy v Babylone jedli ženy chalvu, aby si predĺžili mladosť a udržali krásu, a rímski vojaci, aby mali dostatok sily a energie.
Chalva je pomerne jednoduché jedlo. Na jej výrobu je potrebujete mleté semiačka sezamu alebo slnečnice a niečo na osladenie, teda melasa, med či cukrový sirup. A keďže neobsahuje mlieko ani múku, je ideálna aj pre ľudí alergických na laktózu či lepok. Na výber máte chalvu s mandľami, pistáciami, arašidmi, škoricou, hrozienkami, sušeným ovocím, čokoládou, vanilkou a podobne.
Čo ju radí pred každodenné sladkosti, okrem toho, že neobsahuje spomínanú múku a mlieko? Zoberte si, čo všetko obsahje jej najväčšmi zastúpená zložka – semiačka. Slnečnicové semiačka sú zdrojom vitamínu A, sodíka, horčíka či železa, sezamové semiačka obsahujú staré dobré polynenasýtené mastné kyseliny, ďalej veľké množstvo mangánu, vápnika, horčíka, železa, zinku, či draslíka, vitamín E a sú aj zdrojom vlákniny. Rovnako obsahujú aj fytosteroly, ktoré majú veľmi pozitívny účinok na znižovanie hladiny krvného cholesterolu a pôsobia aj preventívne ako ochrana proti rakovinovému bujneniu. A keď do nej ešte pridáte zdravé vlašské orechy, sušené figy, mandle a pod... Treba pokračovať?
Toto orientálne čudo si môžete vyskúšať pripraviť i doma. Sezamové semiačka nasucho opražte a po vychladnutí pomeľte v mlynčeku. Do tejto sezamovej pasty pridajte med alebo melasu a ručne vymieste husté cesto. A potom už je na vás, čo do tejto masy pridáte, pretože máte chalvu hotovú. Ak sa rozhodnete pre ovocie, zvoľte radšej mierne kyslé druhy, sladké by vás asi dorazili. Chalva je sladká dosť aj bez toho. Vyvarujte si z cesta guľky, tyčinky alebo čokoľvek chcete a dajte to do chladničky minimálne na hodinu zatuhnúť.
Keďže chalva dodá telu rýchlo energiu, hodí sa do jedálnička športovcom – deťom i dospelým. Vzhľadom na jej sladkosť vám bude stačiť iba kúsok. Tukov takisto nemá najmenej, ale keďže pochádzajú z rastlinných semiačok, sú to tie kvalitné a zdravé. Nehovoríme, aby ste ju jedli od rána do večera (to nie je zdravé pri ničom, ani pri jabĺčkach a banánoch) ale je to naozaj výdatná náhrada rôznych zákuskov a karamelových tyčiniek.