Presunúť na hlavný obsah

Ako zbaviť pleť jazvičiek, fľakov a vrások?

Zdravie a relax

Názov procedúry možno v človeku vyvoláva asociáciu s niečím bolestivým a náročným, ale v skutončosti ide len o niekoľko minút štípania. Pre človeka, ktorý sa chce zbaviť jazvičiek alebo tmavých škvŕn po akné, pigmentových fľakov či rozšírených pórov a bežná kozmetika u neho nezaberá, je to jeden z najdostupnejších spôsobov, ako si si zaobstarať krajšiu pleť.

Chemický píling je metóda, pri ktorej sa použitím chemických látok odlúči povrchová vrstva kože a nové bunky, ktoré vznikajú pri hojení pleti, nahradia tie poškodené, ktoré stáli za jej zlým vzhľadom. Postup je relatívne jednoduchý - na vyčistenú pokožku sa nanesie ovocná kyselina rôznej koncentrácie až do 70%, môže to byť kyselina glykolová, trichlóroctová, kojová a iné. Nechá sa pôsobiť niekoľko minút a potom ju lekár priamo na koži neutralizuje. Celý zásah je nebolestivý, človek pociťuje na danom mieste len mierne pálenie. U niekoho je to len celkom slabé, no môže sa stať, že ľudia s citlivou pleťou znášajú tých niekoľko minút horšie, preto im lekár kyselinu na tvári nechá kratšie. Celý zákrok sa musí niekoľkokrát opakovať, odstupy medzi jednotlivými procedúrami by mali byť dva týždne. Záleží od stavu pokožky, koľko procedúr treba. Väčšinou je ich okolo päť až osem.


Chemický píling, samozrejme, preniká hlbšie do pokožky, ako rôzne domáce pílingy. Aj preto sú zmeny oveľa viditeľnejšie. Pokožka je po dokončení celej série lepšie hydratovaná, jasnejšia, zmenšia sa póry, zmiernia jemné povrchové vrásky, vyblednú pigmentové švkrny, plytké jazvičky zmiznú, hlbšie sa zjemnia. Pílingom sa dá odstrániť aj permanentný make-up. I keď sa v súvislosti s ním spomína, že zaberá aj na akné, nie je to tak celkom pravda. Chemickým pílingom sa zbavíte na tvári vecí, ktoré vám po akné ostali, ale ak máte tento kožný problém stále „v rozpuku“, príčinu treba riešiť a liečiť inak, ako mechanickým šúpaním kože. Vyrážky sa totiž budú robiť dovtedy, pokým neodhalíte ich príčinu. A tou môže byť chorá pečeň, pľúca, tenké črevo, pokazený žalúdok, vírus v tele, prekyslený organizmus, rôzne alergie a mnoho iných vecí.

Chemický píling sa nevykonáva len na tvári, ale aj v oblasti dekoltu, na chrbte, na predlaktiach či na chrbtoch rúk.. Ako mnohé kožné zákroky, aj chemický píling sa musí robiť v neslnečnom období, najlepšie na jeseň a zimu. Koža je totiž oslabená, „vyzlečená“ zo svojej hornej vrstvy, preto je citlivá na slnko, ktoré by jej veľmi ľahko mohlo privodiť nové pigmentové fľaky. Počas týchto sedení aj niekoľko týždňov po ňom by si mal pacient chrániť tvár krémom s vysokým ochranným faktorom a vyhýbať sa opaľovaniu v soláriu. Na píling reaguje každý individuálne, koža po zákroku sčervená každému, ale u niekoho začervenanie ustúpi už na druhý deň, niekto potrebuje 48 hodín. Takisto je to aj so šúpaním kože, u niekoho k nemu dochádza, u niekoho nie. Do 24 hodín po pílingu začína proces obnovy poškodeného tkaniva a je dôležité nechať pokožku „dýchať“, ošetrovať ju neparfumovanými prípravkami a nepoužívať aspoň dva dni make-up. A nezabudnite na to, že sa treba zveriť vždy do rúk iba odborníkom, ktorí majú s chemickým pílingom skúsenosti a na stene im visí certifikát o školení s ovocnými kyselinami.