Presunúť na hlavný obsah

Meditáciou znížite bolesť účinnejšie ako morfiom

Zdravie a relax

Meditácia je presne ten stav mysle, ktorí si dnes vie navodiť v našich zemepisných šírkach len málokto. Stav pokoja, ticha, kde sa nič nedeje. Stav bez myslenia. A aj keď to znie až podozrivo jednoducho – veď len prestanem na niečo myslieť – bez pravidelných tréningov sa k nemu nepriblížite. V hlave sa vám počas dňa i noci neustále niečo hýbe, vaše problémy, spomienky, plány, stres, strach.. Nie je sekundy, kedy by ste boli v pokoji. Počas meditácie sa „nehýbe“ nič.

Výsledkom meditácie, teda schopnosti ponoriť sa do vlastného vnútra, je zrelaxované telo i duša, vnútorný pokoj, hlboká skoncentrovanosť, lepšie poznanie svojho ja, ale i hlbšej pravdy. A podľa nedávnych amerických výskumov je meditácia taktiež veľmi účinná pri boji s bolesťou. A to nielen u ľudí, ktorí sa meditovaním zaoberajú roky a sú „pokročilí“, ale aj u začiatočníkov.


Štúdie amerických vedcov hovoria, že už po 80-minútovom tréningu pre začiatočníkov sa im vďaka meditácii výrazne uľaví od bolesti. Dokonca výraznejšie ako morfín alebo lieky proti bolesti, ktoré znižujú úroveň bolesti asi o 25 percent. Meditácia dokáže zmenšiť intenzitu bolesti asi o 40 percent.

Výskumníci sa zamerali na zdravých dobrovoľníkov, ktorí s meditáciou predtým nemali skúsenosti. Tí absolvovali štyri 20- minútové cvičenia, ktoré im pomohli naučiť sa ovládať dýchanie a odsunúť svoje emócie a myšlienky. Pred aj po cvičení im výskumníci zaznamenávali ich mozgovú aktivitu pomocou magnetickej rezonancie. Potom im na pravej nohe zahriali na 5 minút malé miesto kože na 49 stupňov, čo väčšina ľudí pociťuje ako bolestiví. Hodnoty bolesti u všetkých testovaných po mediačnom cvičení výrazne klesli.

Po mediačnom tréningu sa rovnako zmenšila mozgová aktivita v oblasti, ktorá je zodpovedná za to, kde a do akej miery je intenzívny stimul bolesti. Pred tréningom bola táto aktivita mozgu veľmi výrazná, po meditovaní ju prístroje v tejto oblasti nezaznamenali. Vedúci autor štúdie a výskumník Wake Forest Baptist Medical Center v Severnej Karolíne, Fadel Zeidan uviedol, že jedným z dôvodov, prečo meditácia dokáže efektívne blokovať bolesť, je fakt, že tak nerobí iba v jednej časti mozgu, ale namiesto toho znižuje bolesť na rôznych úrovniach v priebehu tohto procesu.
Podľa týchto výskumov teda tréning iba o čosi dlhší ako jedna hodina môže pomôcť ľuďom výrazne zmenšiť prežívanie bolesti a aktiváciu mozgu v súvislosti s bolesťou. To stojí za to aspoň sa pokúsiť "vypnúť" našu ustarostenú hlavu...

.