Presunúť na hlavný obsah

Pod jednou strechou s prominentmi

Cestovanie

Pobrežie Amalfi je najkrajším, aké sa dá v Taliansku vidieť. Jeho obdivovaniu môžete venovať aj niekoľko dní, najmä ak si presun medzi jednotlivými mestami zabzepečíte po vode. A ak si potrpíte na to, aby ste najviac času strávili na tom najdrahšom a najluxusnejšom mieste, v prípade Amalfi zakotvite v mestečku Ravello. Nielenže prejavíte podobný vkus ako voľakedy Greta Garbo, Richard Wagner či Tennessee Williams, ale sa tu môžete ubytovať v nádhernom Palazzo Sasso, ktorého prvým hosťom po jeho znovuotvorení v roku 1997 bol Plácido Domingo.

 

História hotela Palazzo Sasso je zaujímavá rovnako ako zoznamy jeho prominentných hostí. Postavili ho už v 12. storočí a podobne ako mnohé iné stavby v okolí kostola San Giovanni del Toro bol súčasťou aristokratickej štvrte. Palazzo Sasso si svoje meno vypožičal od prosperujúcej rodiny Sassovcov zo Scaly, ktorých rodinné väzby siahali aj k   zakladateľom rádu Dominikánov či dokonca Maltézskych rytierov. Rodina Sassovcov sa usadila v Ravello okolo roku 1710.

Palazzo Sasso vtedy kúpili od rodiny Bonitovcov a hneď ho aj zrenovovali. V roku 1756 nechal Andrea Sasso postaviť kaplnku venovanú Marii Maddalene Penitente, ktorú dnes môžete obdivovať ako lobby hotela. No Andrea onedlho zomrel a keďže nemal dediča, budova zostala opustená až do začiatku 19. storočia, keď ho kúpila rodina Camerovcov. A keďže Ravello si postupne získavalo obľubu u prominentov, Camerovci sa po vzore svojich susedov rozhodli zo svojho sídla urobiť hotel.

Pod vedením rôznych majiteľov a pod názvom Hotel Palumbo  hostil nasledujúcich 50 rokov členov kráľovských rodín, aristokratov či básnikov. Eduardo de Filippo na jednej z hotelových terás napísal svoju komédiu Sobota, nedeľa, pondelok,  generál Eisenhower tu býval v čase, keď plánoval útok na Monte Cassino. A takisto tu doboví hostia mohli vidieť hereckú hviezdu Ingrid Bergman, ako si pri večeri hrkúta s režisérom Robertom Rossellinim. V roku 1978 však táto veľkolepá éra načas skončila.

Vtedajší majitelia sa hotela vzdali a život v Palazzo Sasso utíchol. Nanovo sa rozprúdil až v roku 1997 po kompletnej rekonštrukcii a pôvodného lesku sa dočkala nielen kniha hostí. Podarilo sa totiž zachovať aj niektoré z pôvodných priestorov, ako napríklad malú kúpeľňu, z ktorej je dnes vínna pivnica. Ak si v tomto hotelovom skvoste chcete pobudnúť v tom najlepšom, čo ponúka, ubytujte sa v suite Infinito. Nachádza sa na najvyššom poschodí, má rozlohu 100 metrov štvorcových a ďalších 50 zaberá terasa s nádherným výhľadom na pobrežie Amalfi, ktorým sa môžete kochať aj v jednej z víriviek, ktoré máte k dispozícii. Tá druhá tvorí súčasť veľkej kúpeľne.

Ďalša menšia je pre vašich prípadných hostí. Na spodnom poschodí je obývačka s jedálenskou časťou, spálňa a spomínaná kúpeľňa a vrchné poschodie je jedným veľkým oddychovým priestorom prepojeným s terasou. Napriek týmto vymoženostiam určite Infinito radi opustíte - minimálne kvôli lákadlám hotelových spa a skvelej reštaurácii Rossellinis, ktorá sa okrem dlhého zoznamu prestížnych ocenení pýši aj dvomi Michelinovými hviezdičkami. Šéfuje jej Pino Lavarra, jeden z najvýznamnejších kuchárov v regióne Campania. Do Palazzo Sasso prišiel po prvý raz v roku 1997 pri príležitosti jeho veľkolepého otvorenia a v roku 2001 sa rozhodol zostať natrvalo.

Jeho kuchárska vášeň prepukla už v detstve a keďže rovnako silný bol aj jeho záujem spoznávať kuchyne iných krajín, po štúdiách odišiel z Talianska do Nemecka, Monaka, Británie a Malajzie a ešte aj po prvej ochutnávke v Palazzo Sasso obehol ešte niekoľko renomovaných reštaurácií v Európe. Podobne ako pre mnohých umelcov je Ravello silnou inšpiráciou aj pre Lavarru. A zaručene si podmaní aj vás.