Presunúť na hlavný obsah

Využite činnosť všetkých orgánov v tele

Zdravie a relax

Viete, kedy sa vyhýbať jedlu, kedy si dopriať čaj, kedy je dobré športovať alebo, naopak, dať si siestu, kedy sa učiť a kedy si vychutnať hudbu? Kto sa trochu orientuje v čínskej medicíne, pojem ´orgánové hodiny´ už asi zaznamenal. Nebudú nasledovať žiadne siahodlhé poučky. Jednoducho si predstavte, že všetky orgány vo vašom tele pracujú 24 hodín denne, ale každý orgán má dve hodiny, kedy pracuje najvýraznejšie. Vy mu môžete v tejto dobe pomôcť, alebo aspoň cielene neškodiť. Stačí si len zapamätať, kedy prichádza doba ktorého orgánu.

Zoberme si to pekne od rána, kedy začíname nový deň. Od 05.00 do 07.00 hodiny pracuje najefektívnejšie hrubé črevo. Je to ten správny čas na vylučovanie, preto je dobré, ak si zvyknete po ránu vyprázdniť sa. Malo by sa tak diať každý deň, je to jedna zo známok, že telo je v poriadku. Ak s tým máte problémy, skúste vypiť nalačno pohár teplej vody s vyžmýkaným citrónom, alebo nejaký čaj. Vyhýbajte sa stresu a prebúdzajte sa pozvoľna, pretože chorí ľudia sa v túto dobu môžu cítiť zle.


Od 07.00 do 09.00 nám pracuje najaktívnejšie žalúdok. Doprajme mu teda raňajky plné vitamínov a minerálov, pretože v tejto dobe si z nich zoberie najviac. Neskôr už nebudú mať zdravé raňajky taký efekt. Keďže je žalúdok medzi týmito hodinami dobre prekrvený, nemali by sme ho ani telo ochladzovať. Radšej si teda odpusťme studenú sprchu alebo studené jedlá (jogurt a iné mliečne výrobky, ovocie, surová zelenina) a studené nápoje.

Od 09:00 do 11:00 je čas sleziny a pankreasu. Niekoľko rád k tomu, čo jesť a nejesť – vyhnite sa alkoholu a naopak, doprajte si ovocie, povolené sú sladkosti. Ak si matne pamätáte, že sladké sa môže jesť len okolo jedenástej, je to práve kvôli zvýšenej činnosti pankreasu. I keď je pravda, že čokoláda alebo koláče zjedené v tejto dobe sa neprepadnú do prázdna, tak jedzte sladké s rozumom. Neodporúča sa vykonávať namáhavú fyzickú prácu, ale naopak, človeku to v tomto čase myslí. Preto sa oplatí sadnúť si za učebnice alebo v práci za nejaký projekt.

V čase od 11:00 do 13:00 hodiny je pracovité srdce. Človek sa dostáva do útlmu, aj preto si dávajú južania siestu. I my, ak je na to príležitosť, by sme si mohli pospať alebo sa prejsť. Určite nezaťažujte telo ťažkým jedlom.

Z tohto útlmu sa postupne človek dostáva od 13.00 hodiny, vtedy sa zvyšuje fyzická aktivita. Odvtedy do 15.00 hodiny je na vrchole tenké črevo. Dobrá správa pre všetkých, ktorí majú fóbiu zo zubárov, v tejto dobe sa znižuje citlivosť zubov, skúste teda zájsť na zubársky zákrok práve vtedy.

Čas medzi 15.00 a 17.00 hodinou patrí močovému mechúru. Ten sa nám stará o vylučovanie škodlivín z tela, preto mu môžeme vyjsť v ústrety a piť bylinkové čaje. Keďže je na vrchole fyzická aktivita, môžeme si zašportovať. Telo zvládne aj sýtejšie jedlo, preto si v tú dobu pripravte večeru, alebo posledné veľké jedlo.

Po mechúre nasledujú zvýšenou činnosťou v čase od 17.00 do 19.00 obličky. Pokračujú vo vylučovaní zvyšných toxínov z tela, preto by sme im túto prácu nemali komplikovať. Vyhnime sa teda konzumácii cukru, soli a potravín, ktoré obsahujú rôzne konzervanty, farbivá a pod., o alkohole a káve nehovoriac. Po tejto dobe by sme nemali prijímať tekutiny.

Od 19.00 do 21.00 je v pohotovosti obal srdca a krv. Človek je veľmi vnímavý, preto je to vhodný čas na návštevu divadla, opery, hudobných koncertov, dobre padne kniha, ale aj učebnica. V tomto čase najúčinnejšie pôsobia aj antibiotiká alebo rôzne krémy proti bolesti.

V čase od 21.00 do 23.00 hodiny sa telo pomaly pripravuje na spánok, preto by sme mali byť už v kľude, necvičiť, nestresovať sa, nejesť, nefajčiť a nepiť. V činnosti je tzv. trojitý ohrievač, ktorý neexistuje v podobe konkrétnych orgánov, ale moderná medicína ho prirovnáva k hormonálnemu regulátoru organizmu.

Medzi 23.00 a 1.00 hodinou prichádza na rad žlčník. Ľudia, ktorí trpia problémami s týmto orgánom, by sa mali so spánkom poponáhľať ešte pred touto dobou, inak sa im bude zle zaspávať a môžu sa v noci budiť. Ak ste aj porušili orgánové hodiny a najedli sa v predošlej dvojhodine, teraz už naozaj neprijímajte jedlo.

Od 01.00 do 03.00 nám pracuje najefektívnejšie pečeň. Keďže máme najmenej okysličený mozog, mali by si dávať ľudia pracujúci v noci pozor na nehody, môže ich postretnúť mikrospánok, alebo obyčajná nepozornosť. Svoje o tom vedia šoféri. Ak ste na párty, vyhýbajte sa v tomto čase už pitiu alkoholu, fajčeniu a mastným jedlám.

A nakoniec, dvadsaťštyri hodinovú púť nám uzatvárajú pľúca, ktoré maximálne pracujú v čase od 03.00 do 05.00. Práve vtedy sa veľakrát budia fajčiari, astmatici a ľudia s chorými prieduškami na kašeľ, pretože sa im pľúca čistia od hlienov.