Presunúť na hlavný obsah

Priberá sa zo stresu?

Zdravie a relax

Pod vplyvom stresu je v dnešnej dobe možno každý človek. Niektorí sa s ním vedia vyrovnať lepšie, iní horšie. Stres zvyšuje krvný tlak a oslabuje imunitný systém. A dokonca sa z neho aj priberá.

 

Zmena váhy závidí od toho, či ste pod vplyvom chronického alebo akútneho stresu. Ak ide o jednorazovú záležitosť, pri ktorej stresujete viac ako inokedy, tak by ste mali schudnúť. Ak je ale váš stres chronický a pretrváva už dlhšie, pravdepodobne začnete priberať.
 
Telo pod vplyvom stresu vylučuje hormóny ako adrenalín, ktorý nás nabudí, a kortizol, ktorý spôsobuje priberanie. Práve stresové hormóny môžu aj za to, že pod vplyvom stresu otvárame chladničku častejšie ako inokedy. 
 
Ak znášate stres lepšie, vaše telo nevylučuje veľa kortizolu. Tým pádom sa nemusíte báť extrémneho priberania. Výskum na univerzite v Leeds ukázal, že ľudia, u ktorých sa pod vplyvom stresu vylučuje viac kortizolu, jedia viac ako tí, ktorých telo až toľko kortizolu nevylučuje. 
 
Ak chronický stres nezvládate až tak dobre, máte neustále vysokú hladinu kortizolu. To spôsobí, že priberáte v oblasti brušnej dutiny. A práve to je najnebezpečnejšia oblasť priberania, pretože brušný tuk je spojený so srdcovými ochoreniami.
 
Austrálski vedci si tieto tvrdenia preverili pri pokuse na myšiach. Kŕmili myši v strese a myši v pokoji stravou bohatou na cukry a tuky. Vystresované myši pribrali dvakrát viac ako myši v pokoji, boli mohutnejšie , mali objemnejší pás, vyšší krvný tlak, nábeh na cukrovku a vysoký cholesterol. A presne takto nejako vplýva stres aj na ľudí.