Presunúť na hlavný obsah

Neviete sa zbaviť akné? Skúste tieto látky!

Poradňa krásy

Existuje množstvo mýtov o tom, prečo sa tvorí akné. Jedným z nich je čokoláda, druhým pizza, tretím nedokonalé odličovanie a ešte je mnoho ďalších mýtov. Vedci však zistili, že tou skutočnou príčinou, prečo majú niektorí akné, je genetika.

 

Britskí vedci skúmali viac ako 1500 dvojčiat a zistili, že 81 percent z nich akné zdedilo. Ešte stále však neexistuje génová liečba na túto chybičku krásy. Zatiaľ môžeme len vhodne kombinovať krémy a lieky na lekársky predpis. Pri výbere krému preto pozerajte na zloženie a vyberte si taký, ktorý obsahuje tieto látky:
 
Kyselina salicylová:
Prípravky, ktoré obsahujú kyselinu salicylovú alebo jej podobné látky ako resorcinol či kyselinu mliečnu pomáhajú proti akné. Narúšajú povrchovú vrstvu kožných buniek a mazu, ktoré upchávajú póry. Potvrdil to aj výskum, v ktorom túto látku nanášali na tváre viacerých dobrovoľníkov.
 
Benzoylperoxid:
Benzoylperoxid ničí baktériu Propionibacterium acnes, ktorá je hlavným vinníkom vzniku akné. Pôsobí lepšie ako rôzne antibiotiká, ktoré kúpite vo forme tabliet alebo krémov. 
 
Benzoylperoxid môžete kúpiť v niekoľkých druhoch koncentrácií. Treba začať najslabšou, aby sa minimalizovali vedľajšie účinky ako začervenanie či olupovanie kože. Ak sa vám bude zdať, že účinok nie je dostatočný, zvýšte dávku. Výhodou ešte je, že benzoylperoxid nestojí tak veľa ako niektoré antibiotiká.
 
Retinol:
Retinoidy sú schopné redukovať akné až o 70 percent. Skúste si vyberať prípravky, ktoré obsahujú adapalén, tazarotén alebo tretinoín. Urýchľujú odlupovanie mŕtvych kožných buniek a to zabraňuje upchávaniu pórov.
 
Antibiotické krémy:
Tieto krémy sú na lekársky predpis a v jednej rozsiahlej štúdii, ktorá skúmala 1600 ľudí s akné, sa zistilo, že pomohli 35 až 66 percentám červených, vystupujúcich a zapálených vyrážok. Treba ich ale používať 12 až 15 týždňov.
 
Roaccutane:
Táto látka je účinná v liečba závažných problémov s akné, keď už nič iné nezaberá. Je to derivát vitamínu A a v štúdii, ktorá skúmala ľudí s veľmi ťažkou formou akné, pomohol až 90 percentám zo zúčastnených po 15 až 20 týždňoch užívania.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus