Presunúť na hlavný obsah

Zázraky, ktoré robí voda s vašou pleťou

Poradňa krásy

Pleť nemôže byť krásna, ak jej chýba voda. Je úplne jedno, či máte pokožku suchú, zmiešanú alebo mastnú. Každý jeden typ môže trpieť nedostatkom vody. A to sa hneď odrazí na celkovom vzhľade. Preto treba vodu pleti neustále dopĺňať.

Pleť, ktorej chýba voda, je unavená, bez prirodzeného jasu a miestami sa začne aj odlupovať. Na celkovej kráse určite nikomu nepridá, ak pokožka stratí svoj prirodzený odtieň, alebo sa dokonca sfarbí mierne do siva. Vyzerá staršie, ako v skutočnosti je a stráca akúkoľvek prirodzenú rovnováhu. Ak si chcete udržať krásnu a zdravú pleť, musíte jej dopriať veľa vody.

 
Dôležitý je, samozrejme, príjem tekutín. Ak denne vypijete minimálne dva litre čistej vody, tak sa to odrazí aj na stave vašej pleti. Nepočíta sa ale káva ani sladené nápoje. Nemali by ste tvár vystavovať príliš silnému slnečnému žiareniu, pretože aj to môže narobiť s vašou pokožkou divy – a nie práve v dobrom zmysle slova.
 
Vonkajšia hydrolipidová vrstva pokožky obsahuje okolo 10 percent vody a chráni vnútornú hydrolipidovú vrstvu, ktorá obsahuje okolo 70 percent vody. Ak sa toto množstvo zníži, tak sa pokožka začne vysušovať a rýchlejšie starnúť.
 
Dôležitým faktorom je aj vek, preto starostlivosť o pleť a mieru hydratácie treba prispôsobovať aj veku. Čím je pleť staršia, tým viac vody potrebuje, pretože už stráca elasticitu.
 
Pleť treba hydratovať aj zvonka rôznymi kozmetickými prípravkami a krémami, ktoré prispôsobte vášmu typu pleti. Najlepšie je dopriať pleti veľa vonkajšej hydratácie najmä večer, pretože v noci sa zrýchľuje proces odparovania vody z pokožky. Počas celého dňa sa voda zo strednej vrstvy pokožky dostáva do vonkajšej a odtiaľ sa odparuje. Odborníci ale zistili, že v noci sa odparí viac vody z pokožky ako cez deň.
 
Pleť môže byť dehydrovaná aj vtedy, ak sa naruší bariéra medzi kožou a vonkajším prostredím. To sa vám môže stať, ak sa budete príliš často kúpať v chlórovej vode a ak budete tráviť veľa času v klimatizovaných priestoroch. Prirodzene toto narušenie spôsobuje aj mráz a vietor, ale to, bohužiaľ, ovplyvniť nedokážeme.
 
Najmä v horúcom letnom počasí je dobré pleť občas osviežiť. Dajte si vodu do rozprašovača a v priebehu dňa si párkrát streknite trochu na tvár. Pleť sa preberie a bude sviežejšia.
 
Existuje aj taký názor, že ak do vody v rozprašovači pridáte trochu mlieka, tak účinok zvýšite. Vyskúšajte a uvidíte.