Presunúť na hlavný obsah

Zatočte s jarnou únavou!

Zdravie a relax

Nič vás nebaví, ste unavení, bez nálady a sťažka si spomeniete na moment, kedy ste sa naposledy usmiali? Pravdepodobne bojujete s veľmi neobľúbenou - jarnou únavou. Ako s ňou bojovať?

 

Jarná únava je dobre známym pojmom pre väčšinu z nás. Až tri štvrtiny obyvateľstva dôverne pozná jej klasické príznaky, ktorými sú únava, pocit absolútnej vyčerpanosti, sklony k depresiám či celková malátnosť.
 
Obľúbené praktiky z minulosti
Jarná únava nie je len „výmyslom“ modernej doby. Už naši predkovia s ňou zvykli každoročne bojovať. Medzi osvedčené zbrane patrili jarné očisty v podobe bylinkových čajov a celkového pôstu. Tieto metódy sa praktizujú dodnes a v boji proti únave skutočne pomáhajú.
 
Čo ju spôsobuje?
Energia, ktorou sa naše telo cez letné mesiace nabije, sa vyčerpá počas zimných mesiacov. Konzumujeme menej ovocia a zeleniny a namiesto športovania trávime voľné chvíle prevažne v pohodlí domova. Po zime je naše telo zanesené toxickým odpadom a blokuje sa tok životnej energie. S príchodom jari, ktorú sprevádzajú časté teplotné výkyvy, dostáva zabrať najmä náš imunitný systém a telo nemá energiu bojovať proti klimatickým zmenám. Zmenou životosprávy a dostatočným pohybom však môžeme výrazne prispieť k zlepšeniu našej fyzickej kondičky.
 
Ako sa jarnej únave vyhnúť?
Podľa lekárov je absolútnym základom dodržiavanie pitného režimu. Potrebné množstvo tekutín zistíte tak, že svoju váhu vydelíte číslom 25. Medzi ďalšie osvedčené rady patrí pohyb na slnku, konzumácia ovocia a zeleniny s obsahom vitamínu D, ktorý ovplyvňuje tvorbu sérotonínu, hormónu dobrej nálady, a vitamínu C, ktorý zas posilňuje odolnosť organizmu. Ďalšie potraviny, ktoré pôsobia ako nepriatelia únavy, sú hliva ustricová, ovsené vločky, rozmarín, zázvor a tiež rukola.
 
Nezamieňajte si pojmy
Mnoho ľudí si zamieňa jarnú únavu s depresiou. Príznaky síce majú obdobné, no sú to stavy diametrálne odlišné. Kým jarná únava je bežnou, a v podstate prirodeznou reakciou organizmu na dlhú zimu, nedostatok svetla, pohybu, čerstvého vzduchu a vitamínov, depresia je už diagnózou, ktorej riešenie patrí do rúk odborníkov. Symptómy jarnej únavy zväčša doznejú do dvoch týždňov. Stačí telo po túto dobu zásobovať vitamínom C, vyjsť si na slniečko, dopriať si radosť z pohybu a tepla.
 
Napriek tomu, že jarná únava nie je život ohrozujúca choroba, jej dopad na ľudský organizmus by sme nemali podceňovať. „Je to ochranný signál nášho tela,“ píše na stránke imunologie.cz MUDr. Martin Nouza z pražského Centra klinickej imunológie. Stačí dbať na prevenciu a už budúci rok sa nás jarná únava nemusí týkať.