Presunúť na hlavný obsah

Aj Daniela Peštová vie niečo o domácom násilí!

Zdravie a relax

Viac ako každá piata slovenská žena pozná násilie zo strany súčasného partnera. Viac ako 39 percent žien zažilo počas svojho života násilné správanie zo strany súčasného alebo bývalého partnera. Každý siedmy človek pozná v okruhu svojej rodiny alebo priateľov človeka, ktorý vystavil ženu nejakej forme násilia. Každý šiesty človek pozná ženu, ktorá bola násiliu vystavená. Pri pohľade na tieto čísla nám ostáva len jedna otázka – v akom svete to žijeme?

 

Projekt AVON proti domácemu násiliu chce zlepšovať postavenie žien v spoločnosti a prispieť k zlepšeniu informovanosti o problematike domáceho násilia páchaného na ženách. Jeho ambasádorkou je modelka Daniela Peštová: „Prišlo mi to ako zmysluplná práca, pretože ten problém je veľmi veľký, rovnako ako aj ten nepomer medzi tým, ako veľký je ten problém a ako málo sa o ňom hovorí.“
 
AVON v spolupráci s Alianciou žien Slovenska sa chce sústrediť najmä na prevenciu a učiť už deti a mladých, že konflikty sa majú riešiť inou formou ako násilím. Otvárajú túto problematiku na školách a prostredníctvom workshopov vzdelávajú študentov tretích a štvrtých ročníkov stredných škôl. Tieto workshopy prebiehajú pod vedením expertiek a expertov z Aliancie žien Slovenska. 
 
„Prevencia zameraná na domáce násilie medzi mladými ľuďmi môže významne ovplyvniť pravdepodobnosť vzniku a rozvoja násilia medzi partnermi. Je to základný krok, ktorý nemôžeme vynechať, a ktorý môže navždy ovplyvniť životy mladých ľudí,“ uviedla Daša Malíková, psychologička z Aliancie žien Slovenska. „V školách sa zameriavame na primárnu prevenciu, teda všetko, čo možno urobiť skôr, ako k násiliu vo vzťahu príde. Zároveň hovoríme o násilí v rodinách, ktoré zažívajú deti a mladí ľudia buď ako priame obete, alebo ako sekundárne obete – svedkovia. Má obrovský význam učiť mladých ľudí, ako byť aktívna a nie pasívna „obeť“.“ 
 
Existuje viacero druhov násilia. Fyzické násilie je bitka, ktorá môže neraz skončiť vraždou. Psychické násilie je citové týranie, vydieranie, slovné vyhrážanie a vyvolávanie pocitov viny. „Podľa mňa je úplne jedno, či je to týranie fyzické ale psychické, ale všetky štúdie hovoria, že horšie je to psychické týranie,“ hovorí Daniela Peštová. Okrem toho poznáme aj sexuálne násilie či sociálne násilie, ktoré sa prejavuje izolovaním obete od spoločnosti, priateľov a rodiny. Možnosťou je aj ekonomické týranie, teda obmedzovanie prístupu k peniazom a zakazovanie chodenia do práce.
 
Daniela Peštová má ako ambasádorka projektu aj svoje úlohy: „Mojim najväčším prínosom je workshop a ja dúfam, že ich bude viac ako ten jeden v Piešťanoch. Uvidíme ale, či tam pre mňa bude nejaký priestor, pretože tento workshop je pripravovaný profesionálmi, je tam psychologička a ľudia z Aliancie, ktorí by určite mali mať väčší priestor. Mojou dôležitou úlohou je aj vyberať skutočné príbehy do knihy a editovať ich.“
 
V rámci projektu sa totiž pripravuje aj kniha skutočných príbehov žien, ktoré sa stretli s násilím. Knižná publikácia by sa mala na trhu objaviť v novembri 2012 a zisk z jej predaja bude použitý na aktivity a projekty orientované na boj proti domácemu násiliu. Daniela Peštová už mnohé príbehy prečítala: „Človek tomu ani nechce uveriť, že sa také niečo stalo. Bola som aj v azylových domoch. Je veľmi ťažké to pochopiť a človek z toho nemá dobrý pocit, keď si uvedomí, že život by mal byť o niečom inom ako o tom, čo musia riešiť tieto ženy.“