Presunúť na hlavný obsah

Zachráňte sa s orechmi! Ako prospievajú zdraviu?

Zdravie a relax

Existuje toľko rôznych druhov orechov, ktorými pokojne môžeme nahradiť prehrešky vo forme sladkostí. Prečo si dať večer tyčinky, keď s orechmi môžete urobiť aj niečo pre svoje zdravie?

 

Nemusíte sa báť ani toho, že by ste pribrali. Z orechov sa vôbec nepriberá, samozrejme vtedy, ak si nekúpite prepražené a presolené. Tie pravé orechy dokážu dokonca vašu hmotnosť regulovať.
 
Je pravda, že jedna polovica až tri štvrtiny hmotnosti orecha tvorí tuk. Preto si kedysi vedci mysleli, že by sa z týchto potravín malo priberať. Urobili niekoľko veľkých populačných štúdií zahrňujúcich tisícky ľudí a snažili sa nájsť dôkaz, že sa z nich priberá. No nenašli žiadny. Dokonca zistili, že tí, ktorí pravidelne konzumovali orechy, mali nižšiu hmotnosť ako tí, ktorí ich nejedli.
 
Orechy obsahujú ideálnu zmes vlákniny, bielkovín a tuku, ktorá potlačí hlad. Keby ste si namiesto toho dali nejakú malú nezdravú pochúťku s nízkym obsahom bielkovín, tak hlad nepotlačíte na takú dlhú dobu. Okrem toho arašidy obsahujú antioxidant resveratrol, ktorý pomáha pri prevencii obezity.
 
Tým, že orechy obsahujú dobrý tuk, chránia aj srdce. Minimálne päť veľkých populačných štúdií toto tvrdenie potvrdilo a podľa výsledkov nemajú ľudia konzumujúci orechy toľko srdcových chorôb ako tí, ktorí ich nejedia. Starší ľudia, ktorí konzumujú orechy aspoň päťkrát týždenne, majú o 39 percent nižšie riziko srdcového infarktu. Všetky druhy orechov znižujú riziko srdcových chorôb, ale najväčšiu moc v tomto majú lieskovce. 
 
Najvyššie množstvo omega-3 mastných kyselín zase obsahujú vlašské orechy. Majú veľmi dobrý vplyv na mozog a ich obrovskou výhodou je, že dokážu zlepšiť náladu. Podporujú pamäť a myslenie a znižujú riziko vzniku depresií.
 
Orechy môžete použiť aj ako rýchlu a prvú pomoc pri nevoľnosti. Majú v sebe dostatok proteínov, no ak vám nie je najlepšie, tak by ste ich mali jesť len v malých dávkach.
 
Orechy obsahujú štedrú dávku kyseliny listovej, vitamínu B3, vitamínu E a mnohých iných. Sú bohatým zdrojom vlákniny, najviac jej majú mandle, lieskové a pekanové orechy a pistácie. V kešu orechoch jej zase až tak veľa nenájdete, no to neznamená, že tie nemôžu vášmu zdraviu pomôcť. Určite sa oplatí všetky možné druhy orechov zaradiť do vášho jedálneho lístka.