Presunúť na hlavný obsah

Energickejšia a ohybnejšia s jogou: Ale pozor na riziká!

Fitness

Joga nachádza čím ďalej, tým viac fanúšikov a stáva sa jednou z najčastejších možností, ako ľudia trávia svoj voľný čas. Je jedno, aký druh si vyberiete – či hatha-, aštanga-, bikram-, alebo kundalinijogu – všetko vám prinesie množstvo výhod. Ale aj tak je potrebná opatrnosť!

 

Vďaka joge sa budete cítiť mladšie a silnejšie, budete mať o mnoho viac energie a čistejšiu myseľ. Toto cvičenie je skvelé v tom, že spája myseľ a telo. Vytvarujete si postavu a budete ohybnejšie, ale zároveň si totálne vyčistíte hlavu a vyše myslenie bude pozitívnejšie. Pomôže vám zbaviť sa bolestí chrbta, hlavy a mnohých iných, vďaka nej si vybudujete rovnováhu a pokoj. Jednoducho dokonalé a harmonické spojenie fyzickej aktivity a duševného oddychu.
 
Ak ste ale v joge začiatočník, musíte si dávať pozor. Aj napriek všetkým výhodám vám môže uškodiť. Väčšina poranení sa týka podvrtnutí a svalových natiahnutí. Preto nesmiete vyvíjať nadmernú silu a keď vám nejaká poloha nejde, tak sa do nej netlačte. Môžete totiž skončiť s natiahnutým svalom a namiesto príjemného uvoľnenia sa týždeň nepohnete.
 
Joga predstavuje riziko pre ľudí, ktorí trpia niektorými chorobami. Preto sa vždy treba opýtať lekára, či môžete cvičiť jogu, ak máte nejaký zdravotný problém. Napríklad ak máte poškodenú chrupku v kolene alebo pociťujete bolesti v krížovej oblasti, musíte byť opatrnejší. Treba informovať inštruktora o vašich zdravotných problémoch a ak cvičíte vo väčšej skupine, tak inštruktorovi povedzte, aby vás vždy informoval, ktorý cvik máte vynechať, aby ste si neublížili.
 
Niektoré pohyby pri joge môžu byť riskantnejšie pre ľudí, ktorý trpia osteoporózou. Sú to pohyby ako ohýbanie sa dopredu bez opory alebo točenie. Krehké kosti sa ľahko zlomia, ale ak naozaj chcete cvičiť jogu, tak si nájdite inštruktora, ktorý má skúsenosti s tým, ako majú cvičiť ľudia, ktorí trpia osteoporózou.
 
Joga je riziková aj pre ľudí, ktorý majú zelený zákal, teda glaukóm. Pre ľudí s týmto zvýšením očným tlakom sú nebezpečné polohy, pri ktorých je hlava nižšie ako srdce. Niektoré výskumy totiž dokázali, že inverzné polohy, ako napríklad stoj na hlave, môžu zvýšiť vnútroočný tlak, a tým pádom zhoršiť zdravotný stav ľuďom, ktorí majú aj za normálnych okolností vyšší očný tlak.
 
Aj keď netrpíte žiadnou chorobou, dávajte si pozor pri dychových cvičeniach, pri ktorých je potrebné zadržať dych alebo dýchať veľmi rýchlo a energicky. Môžete si totiž poškodiť bránicu. Ak je vám hocijaký cvik nepríjemný alebo nepohodlný, radšej ho vynechajte. 
 
Ak budete cvičiť správne a budete dodržiavať všetky pravidlá, tak pre vás určite joga prospešná bude. Čistá myseľ a ohybnejšie telo budú vašou odmenou.