Ikonická a tajomná Lana Del Rey

Do sveta hudby vstúpi z času na čas muzikant, pri ktorom sa dátum spotreby nedá určiť ani len odhadom. Speváčka a skladateľka Elizabeth Grant, svetu známa skôr ako Lana del Rey (26), netúžila zaujať masy. Svojou špecifickou tvorbou mala v pláne osloviť zopár, žánrovo obdobne ladených nadšencov. To, akú eufóriu spustí, však nečakal nik, vonkoncom nie ona samotná.

Zdroj: Profimedia, H&M

 

Vraví sa, že k dosiahnutiu úspechu je potrebná najmä tvrdá drina, kúsok šťastia a aspoň malá dávka talentu. Americkej hudobníčke s obmedzeným hlasovým rozsahom, ktorá sa hudbe venuje už pekných pár rokov, dopomohol k celosvetovej sláve i kontakt na tých správnych ľudí. Takto vyzbrojená sa inde, ako na vrchole, ocitnúť nemohla.
 
Prečo ju ľudia milujú?
 
Lana Del Rey má v porovnaní s inými interprétkami jednu nespornú výhodu. Jej piesne sú uveriteľné. Napriek mladému veku vás okamžite presvedčí, že veľmi ľúbila a ešte viac trpela. Pri počúvaní samotných textov máte zimomriavky. Pohľad na jej nevšednú krásu vás zas prenesie naspäť do šesťdesiatych rokov, ktoré sú pre talentovanú umelkyňu nespornou inšpiráciou. O tom, že cesta, ktorou sa vydala, je správna, svedčí množstvo doterajších úspechov. Za všetky spomeňme napríklad prvé miesto singlového rebríčka v Nemecku či deviata priečka vo Veľkej Británii za hit Video games. I ďalšie vydané single Born to die či Blue Jeans svojho predchodcu úspešne nasledovali. O podobnom triumfe sa charizmatickej obdivovateľke fenomenálneho Franka Sinatru a jeho dcéry Nancy ani len nesnívalo.
 
 
Čím je špecifická?
 
Silné emócie, retro zvuk, melodramatické aranžmán či jedinečné refrény, ktoré poslucháčovi zmecú prvotné dojmy z univerzálnosti všetkých nahrávok. Lana sa neriadi žiadnymi pravidlami. Tvorí tak, ako cíti a rôzne výkriky či úryvky vytrhnuté z kontextu dodávajú jej piesňam patričnú originalitu. O ich vizuálnu podobu sa taktiež stará samotná interprétka. Možno ste si všimli, že svoje klipy šikovne zostriháva aj zo starých archívnych filmov. Pre niekoho je dvanásť pomalých skladieb na jej zatiaľ najúspešnejšom album Born to Die príliš. Lana si skrátka ide svoje. Od začiatku až do konca. Je ťažké predstaviť si umelkyňu, ktorá by prerazila s tak pomalými, smutnými a melodramatickými piesňami.  Lana Del Rey to zvládla s prehľadom. Pretože je skrátka iná.
 
Foto:
Profimedia, H&M
Zdroj:
Danka

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba