Predurčuje farba vlasov sklony k chorobám?
Ľudia s ryšavými vlasmi majú špecifické gény, ktoré ich predurčujú k precitlivelosti a niektorým ochoreniam.
„Kdo neměl zrzavou, neví co je láska,“ sa hovorí v súvislosti s ryšavkami a ich temperamentom. Farba vlasov, ktorá nie je až taká častá sa teší najmä v ostatnom čase mimoriadnej obľube. Kto nemá prirodzene ryšavé vlasy, si ich necháva farbiť do rôznych odtieňov tejto príťažlivej trendy farby. „Ryšavé gény“ však majú údajne až štyria z desiatich ľudí, len sa neprejavili.
Podľa vedcov ryšaví ľudia majú sklon k precitlivelosti na bolesť, rakovine kože a dokonca Parkinsonovej chorobe. Tmavá pleť ľudí s tmavšími alebo čiernymi vlasmi chráni pred slnečným žiarením, biela pokožka ryšavých ľudí je voči slnku menej odolná. To vysvetľuje väčšiu hrozbu rakoviny kože.
Anesteziológovia zo skúsenosti uvádzajú, že ryšaví ľudia potrebujú o 20% viac anestézie ako ostatní. Receptory na vnímanie bolesti v mozgu sú u nich špecifické.Je možné, že podobné prejavy sa vyskytujú aj u ľudí, u ktorých nie je gén ryšavosti prejavený, sú jeho nositeľmi ale majú hnedú alebo blond farbu vlasov.
Aby však neboli len ryšavky v nevýhode, ľudia s hnedými vlasmi sú podľa vedcov viac ohrození závislosťou na nikotíne a „blonďáci“ zasa problémom so zrakom. Majú totiž v modrých očiach nedostatok pigmentu, ktorý bráni absorbcii škodlivého svetla.