Presunúť na hlavný obsah

Šokujúce zistenia stravovacích štúdií

Zdravie a relax

Jedlá a nápoje sú viac, než len prostriedkom uspokojenia našich fyziologických potrieb. Presne to vedia i početné organizácie, ktoré ich výskumu venujú nemálo pozornosti. Na čo pri svojom bádaní prišli?

 

1. Prieskum týkajúci sa rýchleho občerstvenia (mastných hamburgerov, zemiakových lupienkov a sladkých nápojov) ukázal, že v dni, keď mladí ľudia konzumujú dané jedlo, príjmu v priemere o 780 kilojoulov viac ako tí, ktorí sa týmto potravinám vyhýbajú. Okrem toho priberú každý rok na hmotnosti v priemere o dva kilogramy viac.
 
2. Štúdia Zdravie sestier, ktorá sledovala stravovacie zvyky tisícok žien celé desaťročia, ukázala, že čím viac vápnika prijímali, tým nižšie bolo riziko vzniku obličkových kameňov. Vďaka tomuto výskumu lekári i dnes v prípade ich výskytu odporúčajú konzumáciu nízkotučných mliečnych výrobkov. Ide o veľký progres vzhľadom na fakt, že až donedávna sa u mlieka predpokladal skôr opačný vplyv.
 
3. Jedna malá americká štúdia na Univerzite v St. Louis sledovala 30 žien trpiacich nadváhou, ktoré na raňajky jedli dve vajcia s hriankou a džemom, alebo bagetu so smotanovým syrom a troškou jogurtu. Oboje raňajky mali totožné množstvo kilojoulov, no raňajky pozostávajúce z vajec obsahovali viac bielkovín a menej sacharidov. Skupina konzumujúca vajcia tvrdila, že pred obedom sa cítila sýtejšia a skonzumovala o 680 kilojoulov menej ako skupina raňajkujúca bagetu. 
 
4. Americkí bádatelia z Univerzity Johna Hopkinsa, ktorí sledovali viac ako 6000 dospelých zistili, že u tých, ktorí jedli aspoň 5 porcií ovocia a zeleniny denne, kleslo riziko vzniku rakoviny o 35% v porovnaní s ľuďmi, konzumujúcimi menej ako jednu porciu za deň. 
 
5. Podľa výskumov sa až 25% dospelých ľudí domnieva, že trpí alergiou na potraviny. Vedeckými štúdiami a testovaním sa však zistilo, že len 2% dospelých skutočne trpia alergiou na niektorú potravinu.
 
6. Nedávne štúdie dokázali, že nadváha zvyšuje riziko pálenia záhy. Ľudia trpiaci veľkou nadváhou majú dvojnásobné riziko vzniku GERD. Pokiaľ vás často páli záha, nestačí len vynechať jej spúšťače, ale i schudnúť.
 
7. Ak ste vášniví kávičkári, možno vás bude zaujímať nasledovný poznatok. Švédi sledovali viac ako 31 000 žien vo veku 40 – 76 rokov, pričom zistili, že 4 a viac šálok kávy denne zvyšuje riziko zlomenín kostí, najmä u žien, ktoré trpia nedostatkom vápnika. Ďalšia štúdia zistila, že viac ako tri šálky denne zvyšujú riziko osteoporózy u mužov aj žien o 82%. 
 
8. Analýza takmer 490 000 ľudí ukázala, že alkoholici majú o 20% vyššie riziko rakoviny hrubého čreva. Jedna americká štúdia sledujúca 161 000 dospelých zistila, že rakovina sa u alkoholikov vyvíja asi o päť rokov skôr. 
 
9. Podľa jednej belgickej štúdie, ktorá sledovala konzumáciu rýb v 36 krajinách počas 30 rokov, vyššia konzumácia mastných rýb znamenala zníženie úmrtnosti na rakovinu pľúc. Napríklad Maďarsko a Island mali vysoké počty fajčiarov a vysokú konzumáciu tukov. Konzumácia rýb na Islande je vskutku vyššia, čo vysvetľuje tri krát nižšiu úmrtnosť na rakovinu pľúc u mužov v porovnaní s Maďarskom.
 
10. Pri fajčiaroch ešte chvíľu ostaneme. Americká štúdia tvrdí, že bývalí fajčiari, ktorí mali dostatok kyseliny listovej, zaznamenali zníženie rizika rakoviny pľúc až o 40 percent. Fajčenie odčerpáva kyselinu listovú z tela podobne ako alkohol. 
 
11. Ďalšia neveľká americká štúdia na Lekárskej fakulte na Harvarde sledovala imunitné reakcie tých, ktorí pili kávu, v porovnaní s milovníkmi čaju. Zistila, že keď bola krv účastníkov výskumu vystavená baktériám E.colli, imunitné bunky respondentov, ktorí pili čaj, reagovali päť krát rýchlejšie v porovnaní s bunkami milovníkov kávy.
 
12. Kanadská štúdia sledujúca ľudí trpiacich chronickými poruchami spánku ukázala, že ak zjedli potravinu s obsahom 250 mg tryptofánu (napríklad dva plátky talianskeho tvrdého syra z kravského mlieka a primeranú dávku sacharidov), čas v noci strávený spánkom sa zvýšil o 50%.