Deti kávičkárok nespia horšie
Bábätko nebude spať horšie len preto, že jeho mama si rada dá šálku kávy. Naznačuje to brazílska štúdia s 900 čerstvými matkami.
Mnohé štúdie prišli za posledné roky k rozdielnym výsledkom, či kofeín prijímaný počas tehotenstva zvyšuje nebezpečenstvo potratu alebo predčasného pôrodu, ale najnovšie výskumy nepreukázali nijaké zvýšené riziko.
Nie je však veľa poznatkov o tom, či kofeín počas tehotenstva alebo dojčenia môže narúšať spánok bábätiek. Túto medzeru zapĺňa nová štúdia zverejnená v časopise Pediatrics.
Zistenia Iny Santosovej a jej kolegov z Federálnej univerzity v brazílskom Pelotas neschvaľujú veľký príjem kofeínu počas tehotenstva alebo dojčenia. Zhodujú sa však s výskumami, ktoré tvrdia, že mierne pitie kávy nie je rizikové.
"Konzumácia kofeínu počas tehotenstva alebo u dojčiacich matiek, zdá sa, nemá následky na spánok detí do troch mesiacov," napísala Santosová s kolegami. Tím hovoril s 885 čerstvými matkami o ich príjme kofeínu a o tom, ako zvyknú spať ich deti vo veku troch mesiacov.
Všetky okrem jednej povedali, že pili nápoje obsahujúce kofeín počas tehotenstva.
Okolo 20 percent z nich možno považovať za veľké konzumentky s príjmom najmenej 300 miligramov kofeínu denne. Viac ako 14 percent uviedlo silný príjem kofeínu tri mesiace po pôrode. Dvesto miligramov zodpovedá obsahu trojdecovej šálky kávy.
Celkovo výskumníci nezistili nijakú priamu súvislosť medzi pitím kávy a ďalších nápojov obsahujúcich kofeín a pravdepodobnosťou problémov detí so spánkom.
Takmer 15 percent matiek povedalo, že ich trojmesačné dieťa sa zobudí viac ako trikrát za noc, čo je považované za časté zobúdzanie. Lenže častosť nebola štatisticky väčšia u matiek, ktoré konzumovali veľa kofeínu.
"Myslím si, že táto správa sa pridáva k rastúcej skupine literatúry tvrdiacej, že mierna konzumácia kofeínu počas tehotenstva je všeobecne bezpečná," povedal William Barth, šéf materského oddelenia v bostonskej Massachusetts General Hospital.
Barth sa nepodieľal na tejto štúdii, ale predsedal americkej pôrodníckej a gynekologickej komisii, ktorá v roku 2010 napísala správu, podľa ktorej 200 miligramov kofeínu denne pravdepodobne neprináša riziká pre tehotenstvo. Podľa neho je pre ženy dôležité vedieť, že mierne pitie jednej či dvoch šálok kávy za deň nie je v tehotenstve nebezpečné, ale nie je známe, či sú nepriaznivé dôsledky väčšieho pitia kávy. Platí to aj pre dojčiace matky zdravých detí.
Predčasne narodené deti a novorodeniatka však metabolizujú kofeín pomalšie a môžu byť citlivejšie aj na menšie množstvá, ktoré sa dostanú do materského mlieka.
Text: REUTERS
Foto: SHUTTERSTOCK