Nezničte sa (a partnera) pri jarnom upratovaní!
Mnohé ženy nestíhajú mať domácnosť v takom stave, v akom by chceli a najmä pred sviatkami sa z toho idú zblázniť.
Chce to kávičku, systém a hor sa do toho!
Rozpis domácich prác
Prachovka a čistiaci pomocníci by sa mali vyšantiť dva až trikrát do týždňa najmä v kúpeľni a na toalete. Rovnako často by sme mali obísť aj všetky umývateľné časti vo svojich príbytkoch – v obývačke, spálni či v detskej izbe. Samozrejme, treba do toho zapojiť aj ostatných členov rodiny, rozdeliť, komu čo sedí a dopriať si oddych i odmenu. Ak sa nám to darí priebežne, neotrávi nás potom nárazové množstvo práce, napríklad pri tradičnom jarnom (či veľkonočnom) upratovaní.
Odpozerajme grify profesionálok
Jana Šindelárová z upratovacej spoločnosti Domestica SR radí gazdinkám vytvoriť si systém – upratovať napríklad zhora dolu alebo v smere hodinových ručičiek. Je vraj dôležité používať inú handru pre každú izbu a nezabúdať ani na detaily – kľučky na dverách a podobne. Upratovacie firmy dnes veľmi fandia bezchlórovým čistiacim prostriedkom. "Chlór už v dnešnom svete nepredstavuje synonymum čistoty. Prípravky z rady MaxSan nedráždia oči, ani dýchacie cesty a nezanechávajú nepríjemný zápach. Zabezpečujú tak naozaj dokonalý výsledok pri upratovaní," hovorí zo svojich skúseností pani Šindelárová.
Neznechuťte to sebe i jemu
Aby váš partner neoľutoval ochotu a pomoc pri jarnom upratovaní, vyzbrojte sa tými najlepšími čistiacimi pomocníkmi. (Po ruke treba mať aj dobrú náladu, nekritizovať ho a do ničoho muža nikdy nenútiť!) Vynechať chlór z domáceho použitia radí aj praktická lekárka pre dospelých MUDr. Alena Horsáková a upozorňuje: "Chlór má silné dráždivé účinky, okrem očí a dýchacích ciest ohrozuje aj pokožku, spôsobuje bolesti hlavy, či dokonca alergie."
Text: Monika Schönová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK