Presunúť na hlavný obsah

Tri najčastejšie mýty o diéte: Ako to naozaj je?

Zdravie a relax

V súvislosti s diétami sa často objavujú rozličné mýty, ktorým máme náklonnosť dôverovať.

Lenže, nie všetko, čo tvrdia kamarátky, je pravda, milé dámy. Vyvráťte si niektoré poznatky spoločne s nami.

Jesť len, keď ste hladná?
Samozrejme, že to neplatí. Ľudia, ktorí jedia zdravo a v pravidelných intervaloch, majú menšie problémy s reguláciou hmotnosti. Základom sú výdatné a dôležitými živinami nabité raňajky, po ktorých by malo nasledovať v priebehu dňa ešte aspoň štyri jedlá. Ak sa spojíte s trénerom, poradí vám ich možno aj ďalších šesť. Nesmiete sa však prejedať. Dôležité je konzumovať menšie dávky, ktoré pokryjú nutričnú hodnotu a budú pre vaše telo prospešné.

Neexistuje zlé jedlo, len zlá diéta?
Pekná hlúposť. Určite aj laikovi musí byť jasné, že určité "pochúťky", ktorými nás zásobujú supermarkety alebo fast-foody, nepatria k výživným a zdravým jedlám. Napríklad hranolky nasaté tukom a spečené prinesú telu omnoho menej prospechu (ak vôbec nejaký okrem zasýtenia) ako v rúre pečený zemiak. Samozrejme, v duchu psychologického hesla, že občas si treba dopriať aj zakázané veci, si sem-tam môžete pochutiť na čokoládových keksoch alebo vyprážanom syre. Primárne by ste sa však mali sústrediť na zdravé a výživné jedlo, s ktorého výberom vám poradí odborník.

Jesť zdravé jedlo je drahšie?
Záleží to od pohľadu, akým sa na to pozeráte. Je pravda, že ovocie a zelenina mimo sezóny sú celkom drahé. Biovýrobky nás tiež zväčša neohúria priaznivou cenou. Lenže, v komplexnom porovnaní môže nákup podobnej stravy vyjsť drahšie o pár desiatok eur mesačne. A problémy, ktoré vám prinesie nadváha, vysoký tlak, bolesti žalúdka alebo tráviaceho traktu, spôsobené nezdravým jedlom, vás môžu stáť omnoho viac. Okrem platby za lieky aj samotný čas, strávený u lekára či nebodaj v nemocnici. Zdravšie jedlo skrátka vedie k zdravšiemu a tým pádom aj výkonnejšiemu životu.

Text: lp, pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK