Lieky má predpisovať lekár
MVDr. Jany Freyovej z ambulancie Veterinka sa pýtame, čo s domácim miláčikom, keď náhle ochorie.
Ktoré ľudské lieky by pes a mačka nemali?
Lieky má predpisovať lekár alebo veterinár. On vie, ktoré lieky sú pre ktoré zvieratá škodlivé. Napríklad lieky, ktoré my používame proti bolesti, zvieratám škodia na žalúdočnú sliznicu. Podobne ako ľuďom so žalúdočnými vredmi. Zvieratá môžu dostať lieky proti hnačke (živočíšne uhlie, smecta), ktoré upokoja črevný trakt a celú tráviacu sústavu. Pri hnačkových ochoreniach sa však okrem lieku musí aj hladovať. Zvieratá môžu dostávať aj bežné výplachové kvapky do očí, ktoré sú určené ľuďom (ophtal, ophatloseptonex, bórová voda).
Ako psovi znížiť teplotu?
Normálna teplota u psa je 38,5 OC. Keď má 39 OC, človeku sa môže zdať, že má vysokú teplotu, ale nie je to pravda. Nad 41 OC už treba navštíviť veterinára, pretože je potrebné odstrániť nielen teplotu, ale aj príčinu horúčky. Ak psovi dáme paracetamol, nič sa nedeje. Keď ho dáme mačke, je to nebezpečné, pretože pre mačku je paracetamol toxický.
Ako im pomôcť pri bolestiach?
Zvieratá majú iný prah bolesti ako my. Keď už má pes bolesť, treba hľadať príčinu a odstrániť ju. Ak by kríval, pretože má tŕň v nohe, ktorý nevieme nájsť, darmo mu budeme dávať niečo proti bolesti. Keď má vyvrtnutú nohu, potrebuje lieky, ktoré sa nedajú bežne kúpiť. Hoci lieky proti bolesti môžu byť účinné, nie je správne ich automaticky podávať. Pes by si zaťažoval nohu a mohol by si poškodiť kĺb.
Kedy zaberú homeopatiká?
Napríklad pri psychických poruchách, pri nežiaducej laktácii alebo pri zvýšenej sexuálnej aktivite. Ale dávkovanie je iné ako u ľudí.
Čo sa zisťuje krvným vyšetrením?
Počty krviniek, sedimentácia, biochemické parametre ako cukor v krvi, pečeňové testy, ukazovatele funkcie obličiek. Vyšetrujú sa aj také parametre, ktoré nám môžu hovoriť, že pes je alergický alebo má v sebe veľa parazitov. Keď je pes naozaj zdravý, nie je dôvod robiť krvné vyšetrenia. Ak je podozrenie na chorobu, rozbor krvi vie potvrdiť alebo vylúčiť tú-ktorú chorobu. U starých psov, najmä u mestských (bývajú prežratí), sa však vyšetrenie krvi odporúča. Krvný obraz nás môže upozorniť na problémy s pečeňou alebo s obličkami. Potom môžeme nasadiť nielen správnu diétu, ale aj terapiu.
Kedy sa dáva transfúzia?
Okrem úrazov, pri ktorých stratil veľa krvi, ak má pes veľmi zlú krvotvorbu či ochorenie, pri ktorom sa mu rozkladajú krvinky. Ale aj pri parazitárnom ochorení, ako je babeziáda, môže pomôcť transfúzia s ďalšou liečbou. Transfúzia sa dá urobiť nielen vo veterinárnych klinikách, ale aj v každej ambulancii, kde sa robia chirurgické zásahy.
Text: -vh- pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK