Presunúť na hlavný obsah

Živnosť si vybavíte do piatich pracovných dní

Kariéra

Rozhodli ste sa založiť si živnosť, ale neviete, ako na to. Každý by mal predovšetkým vedieť, v čom chce podnikať.

"Už vyše roka platí, že na každom živnostenskom liste je uvádzaný len jeden predmet podnikania. Rozsah oprávnenia je daný zákonom. Obsahové náplne pre remeselné živnosti a zoznam najčastejšie používaných voľných živností, ktorých je vyše 800, je zverejnený aj na webovej stránke ministerstva vnútra,“ vysvetľuje Ján Dutko, riaditeľ odboru živnostenského podnikania ministerstva vnútra.

Čo treba preukázať

Živnosti sú ohlasovacie a koncesované. Ohlasovacie sú voľné, remeselné a viazané. Najväčšia časť, až 85 percent, ktoré podnikatelia ohlasujú, sú voľné živnosti. Ide napríklad o obchodnú, sprostredkovateľskú činnosť, pri ktorej treba splniť len všeobecné podmienky. Sú nimi dosiahnutie veku 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony a bezúhonnosť. Bezúhonnosť sa preukazuje výpisom z registra trestov, ktorý však zabezpečujú živnostenské úrady bezplatne. Povedzme, že sa rozhodnete pre zámočníctvo.

"Keďže ide o remeselnú živnosť, je potrebné okrem splnenia spomínaných všeobecných podmienok predložiť aj doklad o odbornej spôsobilosti, ktorým je výučný list alebo iný doklad o riadnom skončení príslušného učebného alebo študijného odboru. V prípade predloženia dokladu o riadnom skončení príbuzného odboru sa vyžaduje aj jednoročná prax v odbore alebo dvojročná prax v príbuznom odbore. Z obsahovej náplne remeselnej živnosti je možné určiť aj obsah a príbuzný odbor,“ vysvetľuje ďalej Dutko.

"Podnikateľ má právo v rámci živnostenského oprávnenia vykonávať aj súbor nadväzných činností súvisiacich so zabezpečením výroby finálneho produktu, predávať a opravovať výrobky, ak zostane zachovaná povaha živností. Ak vykonáva prepravu vlastného výrobku k zákazníkovi, nie je na dopravu potrebné živnostenské oprávnenie. Ak by išlo o prepravu iného tovaru, potom je nutné mať na túto činnosť samostatné živnostenské oprávnenie."

Úrad za vás vybaví všetko

Keď máte jasno, v čom chcete podnikať, potom je proces založenia živnosti rýchly a jednoduchý.

"Stačí prísť na živnostenský úrad, kde vykonáte ohlásenie živnosti na odporúčanom formulári. Keď chcete vykonávať voľnú živnosť, nie je potrebné preukazovať vzdelanie ani prax. Tie sa preukazujú len pri regulovaných živnostiach, ktorými sú remeselné a viazané, resp. koncesované živnosti. Ak úrad prevezme úplné ohlásenie, pokladá sa ten deň za deň začatia podnikania v prípade, že žiadateľ neuvedie iný dátum. Pri ohlasovaných živnostiach je živnostenské oprávnenie vydané do piatich pracovných dní,“ ubezpečuje Dutko. Pripomína tiež, že príslušný je vždy živnostenský úrad, či presnejšie odbor živnostenského podnikania na obvodnom úrade podľa bydliska fyzickej osoby alebo sídla podnikania, ak ide o právnickú osobu.

Živnostenské úrady, je ich spolu 50, už vyše roka plnia funkciu tzv. jednotného kontaktného miesta. Podnikateľ na tomto mieste má možnosť splniť si všetky povinnosti pri začatí podnikania. Okrem ohlásenia živností má možnosť odovzdať aj údaje vyžadované podľa osobitných zákonov na daňovú registráciu k dani z príjmov a prihlásiť sa do systému povinného zdravotného poistenia. To všetko živnostenský úrad vybavuje bezplatne.

Nemusíte začať podnikať hneď

Podnikateľskú činnosť možno začať vykonávať do dvoch rokov od vydania živnostenského oprávnenia.

Živnosť možno pozastaviť aj skončiť

Pozastavenie aj skončenie podnikania treba vždy ohlásiť živnostenskému úradu. "Z podnetu podnikateľa je možné pozastaviť prevádzkovanie živností na obdobie najmenej šiestich mesiacov. Za úkon sa platí správny poplatok 6,5 eura (200 Sk). Počas obdobia pozastavenia prevádzkovania živnosti sa na podnikateľa hľadí, ako by nemal živnosť. Po skončení obdobia pozastavenia nie je nutné navštíviť živnostenský úrad, živnostenské oprávnenie automatický nadobúda platnosť. Za skončenie živnosti sa neplatia nijaké správne poplatky, pri ohlasovacích živnostiach zaniká dňom uvedeným v oznámení o skončení podnikania,“ dodáva Dutko.

Výdavky, s ktorými treba počítať

Pri založení živnosti, ak je živnosť tzv. voľná, zaplatíte za jeden predmet podnikania 3 eurá (100 korún). Voľná živnosť je napríklad: obchodná činnosť, sprostredkovanie.

Za živnostenský list na remeselnú a viazanú živnosť sa platí 16,5 eura (500 Sk). Remeselná živnosť je napríklad: murár, vodoinštalatér, pánske a dámske, detské kaderníctvo, kozmetické služby, pohostinská činnosť. Medzi viazanú živnosť patrí cestovná kancelária, cestovná agentúra. Pri remeselných a viazaných živnostiach treba preukázať potrebnú dobu praxe a vzdelanie.

Koncesovanou živnosťou je napríklad prevádzkovanie pohrebiska, vývoj, výroba zbraní alebo streliva, prevádzkovanie zmenárne, preprava zbraní a streliva, zasielateľstvo, organizovanie dobrovoľných dražieb. Je ich spolu 13. Jej vykonávanie je podmienené vydaním povolenia - koncesnej listiny, ktorá stojí 33 eur (1 000 Sk).

Zdroj: Helena Kokolová pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK