Získajte úplne nové telo s Pilatesom
"Po desiatich hodinách sa budete cítiť lepšie, po 20 budete vyzerať lepšie a po 30 hodinách získate úplne nové telo," tvrdí Joseph Hubertus Pilates, zakladateľ populárnej metódy cvičenia.
Dámy, ktoré sa domnievajú, že vďaka Pilatesu schudnú, budú možno sklamané. "Pilates nepatrí medzi aeróbne cvičenia a chudne sa najmä aeróbnymi cvičeniami ako plávanie, bicyklovanie či lyžovanie. Vďaka pilatesu si predovšetkým vyformujete telo, lebo pracujete so svalmi, ktoré formujete cielene," hovorí lektorka pilatesu Yvona Čižmárová z tanečného štúdia Sahra.
Cvičeniu tejto čoraz populárnejšej metódy sa venuje už od "príletu prvých lastovičiek pilatesu na Slovensko" okolo roku 2001. Vyučovať ho začala v roku 2004. Pilates ju zaujal precíznosťou cvičenia. A možno v tom bol i kus zvedavosti. "Veľmi ma zaujímalo, či sú Pilatesove slová pravdivé," hovorí Yvona Čižmárová.
Pilates vychádza z východnej kultúry. Nemec Joseph Pilates ho vyvinul začiatkom 20. storočia. Cieľom tohto cvičenia je dokonalá súhra tela a mysle. Pomôže vám udržiavať sa v dobrej fyzickej i psychickej kondícii.
Pri cvičení je veľmi dôležitý dobrý lektor, ktorý presne vysvetlí, ako cvičiť. Mnohí ho porovnávajú s kalanetikou či s aerobikom. "Aerobik je výborný, ale veľa lektoriek nechá cvičiť ženy tak, ako to vedia namiesto toho, aby ich opravovali. V cvičení pilates by lektor nemal cvičiť, ale len dozerať a opravovať cvičiacich," dodáva Čižmárová.
V čom je tajomstvo tohto cvičenia?
"Pracujete s malými svalovými skupinami. Držíte centrum sily (power house) - brucho a panvové dno. Stabilizujete vnútorný systém, a od vnútorného systému sa odvíja stabilita psychiky. Nie je to o tele, ale je to o hlave," tvrdí Čižmárová. Pilates je potrebné cvičiť so 100% koncentráciou, inak ho vraj necvičíte dobre.
Obľubujú ho všetky vekové kategórie, najčastejšie však ženy medzi 30 – 50 rokom.
Je pilates výsostne ženská záležitosť? "Mala som v štúdiu aj troch mužov. Tí však prídu až pri bolestiach, keď im niekto povie: Choď, pomôže ti pilates," hovorí o účinkoch lektorka.
Na začiatku si musíte osvojiť dychové cvičenia. "Musíte sa najprv naučiť bočné laterárne dýchanie, čiže fixujete ramená a brucho a nadychujete sa do bočných strán hrudníka," vysvetľuje lektorka. Vo svojom štúdiu precvičuje pilates formou otvorených hodín a teší sa veľkej obľube.
"Ženy, ktoré do štúdia chodia, pravidelne hovoria - konečne vieme, že máme brucho. A sama cítim, že pilates účinkuje aj na psychiku. Učím asi 40 hodín týždenne. Normálny pracovný týždeň pedagóga je 23 hodín, čiže ja učím skoro dvojnásobok. Aj keď niekedy cítim fyzickú únavu, nepociťujem psychickú. Z 90 percent je to vďaka pilatesu," tvrdí Čižmárová.
Čo budete na pilates potrebovať?
Tepláky, tričko, ponožky (cvičí sa naboso). Ideálne je priliehavé tričko, lebo lektorka vidí, ako pracujete s bruchom, panvou, rebrami a ramenami.
Na čo je dobrý pilates?
- proti bolestiam chrbta v krížovej oblasti
- proti bolesti v hrudnej aj krčnej časti chrbtice
- pozitívne pôsobí na vnútorné orgány v brušnej oblasti
- na tráviaci trakt
- na ženské záležitosti
- pracuje s vnútornou fyzickou stabilitou, od toho sa odvíja aj stabilita psychická
Šesť základných princípov Pilatesu:
1. dýchanie
2. koncentrácia
3. kontrola
4. centrum
5. presnosť
6. plynulosť
INFO:
Yvona Čižmárová, umeleckým menom SUHAYLA. Tancu sa venuje od 8 rokov. Na VŠMU vyštudovala choreografiu ľudového tanca a pedagogiku pre ZUŠ, kde sa venovala klasickému, ľudovému a jazzovému tancu. Okrem toho sa venuje moderným technikám (José Limon, Martha Graham) a relaxačným technikám (jóga, kalanetika, pilates).Vo svojom tanečnom štúdiu vyučuje okrem baletu a pilatesu aj Bollywood, brušné tance a kalanetiku.
Zdroj: Andrea Janotková pre oŽene.sk
Foto: Zuzana Antáleková