Presunúť na hlavný obsah

3 najnebezpečnejšie druhy výrobkov, v ktorých býva najviac škodlivých látok. Dajte si na ne pozor!

Zdravie

Takmer každý deň sa dozvedáme z médii o nových zisteniach hygienikov, ktoré odhaľujú výrobky ohrozujúce na zdravie. V niektorých produktoch objavujú škodlivé látky častejšie ako v iných. Ktoré sú to?

Škodlivé látky, ktoré ohrozujú naše zdravie sa objavujú v potravinách, kozmetike ale aj v kuchynských potrebách. Niekedy ide o lacné repliky pochybných výrobcov, ale výnimkou nie sú ani známe značky zvučného mena.
Rôzne jedy, karcinogény, olovo, bisfenol, formaldehyd a ďalšie nebezpečné látky nájdeme najčastejšie v kozmetike, plastových naberačkách, melamínových miskách, kuchynskom riade s farebnými vzormi a dokonca aj v dojčenských fľašiach a na plastových hračkách.

Laky na nechty, rúže a farby na vlasy

Kozmetika býva plná látok, ktoré nám pomáhajú sa starať o pleť, robia ju krajšou, hebkou a mladšou. Avšak obsahuje aj látky, ktoré do nej nepatria. Napríklad v rúžoch sa často vyskytuje olovo. Nájdeme ho aj vo farbách na vlasy. Laky na nechty môžu tiež obsahovať rôzne nebezpečné ftaláty, ktoré nepriaznivo vplývajú napríklad na plodnosť.

Umelohmotné naberačky a iné pomôcky do kuchyne

Kuchynský riad by mal byť príkladom hygienicky nezávadných výrobkov, prichádza totiž do kontaktu s jedlom a používame ho dennodenne. Avšak práve v ňom sa nachádza najviac jedov. Kuchynské obracačky, naberačky a iné pomôcky z plastu  sa často vyrábajú z recyklovaných plastov. Tie nie sú určené pre styk s potravinami a môžu obsahovať karcinogény.  Melamínové misky, ktoré sú pastvou pre oči najmä malých detí môžu byť zasa plné formaldehydu a na pohároch, či tanieroch s rôznymi farebnými motívmi môžeme nájsť olovo.

Pozor na dojčenské fľaše aj hračky

Najcitlivejšie predmety, ktoré si vyžadujú sterilnú čistotu môžu byť tiež kontaminované nebezpečnými látkami. Vo fľašiach sa napríklad našiel bisfenol a na prvých hračkách, ktoré deti dokonca dávajú do úst a utišujú si nimi bolestivé prerezávanie zúbkov nadmerné množstvo ftalátov. Žiaľ nebezpečné látky sa nevyhýbajú ani detskej kozmetike, zubným pastám, či vlhčeným obrúskom. Pozorne preto sledujte správy Štátnej obchodnej inšpekcie.