Presunúť na hlavný obsah

Aktivujte svoj hormón, vďaka ktorému môžete chudnúť v spánku: Prezradíme vám, ako na to!

Chudnutie a diéty

Nech to znie akokoľvek „divoko“, vedec z floridskej univerzity objavil súvislosť medzi spánkom a chudnutím. Môže za to hormón, ktorý je potrebné iba „prebudiť“ a my vám povieme, ako na to!

 

Spaľovanie tukov už nemusí byť drina a obmedzovanie sa. Profesor John Barban objavil niečo, čo pomohlo už tisíckam žien po celom svete dosiahnuť vytúženú postavu.

Ako spánok ovplyvňuje hormóny

Hovoríme o hormónoch leptin and ghrelin, ktoré majú vplyv na pocit nasýtenosti a túžbu po jedle. Ghrelin povzbudzuje chuť do jedla, zatiaľ čo leptin, ktorý sa produkuje v tukových bunkách, posiela signál do mozgu, keď sú tieto bunky plné. Tieto dva hormóny fungujú v akomsi vzťahu „brzdy a protiváhy“,  a práve preto môžu ovplyvňovať chudnutie počas noci.

Pokiaľ máte nedostatok spánku, hladina leptinu klesá dole, čo znamená, že nebudete mať pocit nasýtenia ani po jedle. Rovnako sa spomalí váš metabolizmus. Naopak, hladina ghrelinu stúpa, čiže vaša túžba po jedle bude neprekonateľná. Pokiaľ si dokážete udržať hladinu leptinu vysoko, metabolizmus bude fungovať, ako švajčiarske hodinky.

Zaujímavé je, že ženy majú dvakrát toľko leptinu, ako muži. To znamená, že máme väčší potenciál chudnúť bez pohybu.

Takto si zvýšite hladinu leptinu vo svojom organizme:

Spánok, spánok, spánok – počas spánku narastá hladina leptinu. Pokiaľ dlhšiu dobu málo spíte, naopak narastá hladina hormónu ghrelin, ktorý spôsobuje pocit hladu.

Relax – ak ste dlhodobo pod stresom, rastie hladina kortizolu, ktorý „zabíja“ leptin. Oddychujte!

Obmedzte konzumáciu fruktózy – vynechajte veľké množstvo ovocných cukrov a nechajte telo, nech si robí svoju prácu

Nejedzte jednoduché sacharidy – najmä biele pečivo, biela ryža a biele cestoviny by sa mali z vášho jedálnička nenápadne vypariť

Zabudnite na prísne obmedzovanie kalórií – pokiaľ svoje telo budete „trízniť“ šialenými diétami, budete mať nedostatok živín a vaše hormóny nebudú fungovať tak, ako majú

Raňajkujte proteín – vajíčka s chudým mäskom doplnia proteíny do organizmu a obsahujú najmenej tuku a rýchlych cukrov

Jedzte ryby – Omega 3 mastné kyseliny povzbudia váš organizmus

Zelená zelenina – doprajte svojmu telu potrebnú dávku zeleniny. Najmä zelená obsahuje veľa živín a zároveň málo kalórií.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe