Presunúť na hlavný obsah

5 typov populárnych diét, ktorým sa oblúkom vyhýbajte: Vysvetlenie vám ponúkne skúsený fitness tréner!

Chudnutie a diéty

Existuje naozaj veľké množstvo takýchto diét, ale vedia nám skutočne pomôcť? Fitness tréner Michael Achberger upozorňuje na krátkodobé účinky predovšetkým týchto 5 typov diét, ktorým by sme sa mali vyhnúť!

Jedzte, čo chcete, kedy chcete a už nikdy nebudete riešiť vaše kilá. Určite ste aj vy počuli o rôznych diétach, či možno ste sa aj o nejakú pokúsili. Sľubujú vám zázračné výsledky, s ktorými rýchlo a ľahko schudnete bez zbytočnej námahy. Existuje naozaj veľké množstvo takýchto diét, ale vedia vám skutočne pomôcť? Je náročné rozpoznať rozdiel medzi úbytkom váhy, ktoré dosiahnete skoro s každou ľubovoľnou diétou a medzi skutočným dlhodobým udržateľným a zdravým úbytkom hmotnosti. Tieto "lacné" diéty zo začiatku fungujú veľmi dobre, schudnete niekoľko kilogramov aj počas týždňa, ale zrazu príde obdobie, kedy sa nepohnete ďalej a stagnujete, prípadne diéta končí podľa plánu a vy neviete, ako pokračovať a nastupuje jo-jo efekt - na konci celej diéty máte ešte viac kíl ako na začiatku a dokonca menej svaloviny.


 
Takéto diéty už nemožno pokladať ani za zdravé, ani vhodné. V konečnom dôsledku demotivujú vás a vaše okolie tým, že po dokončení týchto diét ste na tom horšie, ako ste začali a to nielen fyzicky, ale aj psychicky. Aby ste sa vedeli vyvarovať takýmto diétam, tak si dnes predstavíme 5 typov diét, ktorým sa treba oblúkom vyhýbať.
 

1. Diéty, ktoré sa zameriavajú iba na niekoľko potravín alebo skupín potravín 

Kapustová diéta, grapefruitová diéta, prísna vegánska strava, surové potraviny a skupina nízkokalorických diét. Dajte si pozor na akékoľvek diéty, ktoré vylučujú celú skupinu potravín. Ľudia potrebujú jesť z rôznych druhov potravín, aby dostali všetky živiny, ktoré potrebujú.
Takýto typ diét zo začiatku fungujú veľmi dobre, úbytok na váhe je značný a výsledok sa dá vidieť po krátkej dobe. Bohužiaľ, to je asi jediné pozitívum. Takéto diéty nie sú určené na dlhodobé dodržiavanie - vedeli by ste si predstaviť, že nielkoľko rokov budete jesť len kapustovú polievku? Nepotrvá to teda dlho a vy sa nasýtite takýmto monotematickým jedálničkom a zatúžite znova po jedlách, ktoré máte najradšej.
Treba si uvedomiť, že vy vlastne môžete jesť všetky jedlá, ktoré vám chutia. Ale s mierou - aj slaninu, aj zmrzlinu, hranolky. Treba ich len správne zasadiť do vášho denného príjmu. Nie je teda nevyhnutné sa týmto jedlám vyhýbať ako hovoria rôzne diéty, lebo chuť na tieto potraviny vyhrá vždy.
 

2. "Detox" diéty

Ďalší druh diét, ktoré môžu byť vyslovene nebezpečné. Režim detoxu spočíva v prečistení tela. Tým sa vyvolá neštandartná reakcia tela, ako sú rôzne horúčky alebo tráviace problémy. Všetky tieto postupy sú z dlhodobého hľadiska nezmyselné a zbytočné. Vaše telo je dobre vybavené na to, aby sa pomocou svojich vnútorných orgánov ako sú pečeň a obličky a imunitným systémom, vedelo aj samo vyčistiť a zbaviť sa rôznych toxínov. Nepotrebujete preto takéto detoxy na vyvolanie horúčky a zbavenie sa nečistôt. 

3. Diéty "zázračných" potravín alebo ich zložiek

Sem patria rôzne doplnky potravín, ovocie, horký pomaranč, zelený čaj, jablčný ocot. Napriek presvedčivým argumentom týchto diét jednoducho neexistujú takéto zázračné látky, ktoré majú neuveriteľné účinky. Nepomôže vám konzumovať jablčný ocot spolu s pizzou, ocot vám nezníži energetický príjem. Musíte jednoducho znížiť svoj príjem racionálnou stravou. Jediné, čo vám môže dopomôcť sú určite spaľovače tukov, ale len za predpokladu, že dodržujete správny diétny režim. Tieto spalovače majú totiž stimulujúci účinok, niektoré z nich aj termoregulujuci účinok a vedia vám dopomôcť vo vašej snahe, ale nič viac. Nestačí jesť iba spalovač a popritom iné neriešiť. Spaľovač a doplnky teda nespaľujú za vás, vy ich jednoducho nepotrebujete. Môžu vám ale dodať určité živiny, ale lepšie a prirodzenejšie je ich získať zo všestrannej potravy.

4. Pôst a podobné maximálne obmedzenie príjmu potravín

Reč je napríklad o hollywoodskej diéte. Pôst patrí do kultúrnych a náboženských tradícii po stáročia a je úplne v poriadku obmedziť sa na krátku dobu, jeden deň. Ale pôst ako dôvod a nástroj na chudnutie už v poriadku nie je. Ak konzumujete príliš málo kalórií, vaše telo si myslí, že hladuje a upravuje metabolizmus tak, že ďalšie kalórie pre funkcie tela nebudete potrebovať a budete potrebovať iba to málo, čo mu dodávate. Táto energia bude ale nanajvýš postačovať na základné funkcie tela, pre fyzickú aktivitu už nebude dostatočný priestor, budete sa cítiť slabí, podráždení a váš mozog nebude v takej kondícii, na akú ste zvyknutí. Takéto diéty majú ale svoj začiatok a aj koniec. Vy sa po ukončení diéty vrátite na svoje pôvodné stravovanie a zo stratených kíl sa vám vrátia všetky, dokonca ešte viac, ako ste mali. Čo je ale najhoršie na tom, tak z tých pôvodných stratených kíl (voda, tuk, sval, sval) sa vám vráti po "návrate" do normálu zväčša iba tuk. Tak bude váš bazálny metabolizmus znížený a vy budete pri ďalšom pokuse o chudnutie musieť vyvinúť ešte väčšie úsilie.
Taktiež sa netreba nalákať na nereálne rýchle chudnutie. Pokiaľ vám niekto sľubuje, že schudnete 5 kíl za týždeň, tak verte, že to nie je reálne. Zo začiatku sa vám to možno podarí, ale keby ste zanalyzovali svoju snahu, tak váha, ktorá vám ubudla, pochádza z väčšej časti z vody a z vyprázdnených čriev. Tuk takýmto spôsobom nestratíte, alebo iba minimálne. 

5. Diéty, ktoré znejú príliš dobre, diéty s tajomstvom

Sem patria všetky diéty, ktoré vám sľubujú stratu tukovej hmoty s tým, že len predstavitelia tej diéty vedia, ako to presne funguje, iba oni nesú to tajomstvo. Zväčša si protirečia, alebo sú priamo opozitum odborných zdravotníckych a dietologických organizácií.
Takéto diéty ponúkajú prevratné metódy, ktoré nikto nikdy neskúsil, nemáte si ich kde overiť a za získanie takéhoto tajomstva musíte platiť nemalé čiastky, napríklad za ich výrobky, suplementy, knihy a pod. Ak to teda znie príliš dobre a až neuveriteľne, radšej choďte od toho a začnite reálne na sebe pracovať.