Presunúť na hlavný obsah

Nafúknuté brucho nie je iba problémom stravy: Odborníci vyšli s pravdou von - prekvapí vás, čo za tým je!

Zdravie

Problém nafúknutého brucha už viac nemusíte pripisovať potravinám a lámať si hlavu nad tým, čo môžete a nemôžete jesť. Vedci sa na to pozreli z inej strany a prišli na neuveriteľné zistenia.

 

Akútna reakcia na stres

Stres je čoraz častejšou súčasťou nášho života. V práci, ale aj v súkromí prežívame ťažké chvíle, čo má vplyv nielen na našu psychiku, ale aj na otázku fyzickej pohody. V dnešnej dobe môže byť stres spôsobený aj tým, že sa neustále za niečím ženieme. Nemáme čas si oddýchnuť, ani vychutnať večeru s rodinou. A práve nepríjemné situácie, s ktorými pravidelne prichádzame do kontaktu, môžu byť spúšťačom problému s bruchom. „Akútna reakcia na stres je fyzická a psychická reakcia na stresové situácie. To môže spôsobiť  pocit blížiacej sa skazy a práve spomínané, nafúknuté brucho. Tieto reakcie sú normálne, pretože ide o nezvyčajne silné a stresujúce udalosti,“ vysvetľuje portál webmd.com, ktorý sa špecializuje aj na problematiku napuchnutého brucha. Pokiaľ ste teda nezmenili stravovacie návyky, alebo všeobecne životný štýl a aj napriek tomu je vaše brucho nafúknuté, mali by ste sa zamyslieť nad tým, ako eliminovať stres zo svojho každodenného života. A verte, že vám v tom nepomôžu ani žiadna diéta alebo trik, ako rýchlo schudnúť.

Zmeny nálad

To, čo si veľa ľudí neuvedomuje je, ako výrazne emócie ovplyvňujú naše črevá. Bežné tráviace problémy sa nám teda môžu „rodiť“ i v hlave. Naše pocity a nálady nevplývajú iba na naše okolie, ale i na nás samotných a naše zdravie. Pri prudkej zmene nálady sa náš mozog prepne do režimu, v ktorom náš tráviaci systém doslova prestane fungovať. Po ustálení sa opäť vráti všetko do pôvodného stavu, no ak je to na „dennom poriadku“, naše brucho ostáva nafúknuté dlhšiu dobu.

Niektorí odborníci pomenovali tráviaci trakt „druhý mozog“, pretože je natoľko citlivý na emócie, že tie sa najčastejšie odzrkadľujú práve v brušnej časti. Určite vám niečo hovorí pocit motýlikov v bruchu, či uzol v žalúdku. Aj tieto nenápadné reakcie naznačujú, že vzťah medzi trávením a náladami je viac, ako značný. Gastroenterológ Maxwell Chait z univerzity v Texase hovorí „Toto spojenie pozorujeme už stovky rokov. Ale až teraz môžeme vedecky dokázať tieto vzájomné vzťahy. V skutočnosti je spojenie medzi mozgom a črevami tzv. obojstranná ulica“.