Presunúť na hlavný obsah

5 najlepších a najhorších nápojov na chudnutie očami fitness trénera

Zdravie

Keď príde reč na chudnutie, tak väčšia ľudí si predstaví diéty, kde sa obmedzujú určité potraviny, nejaký stravovací režim. Ale málo ľudí si s tým spája aj nápoje, ktorým sa treba vyhnúť alebo naopak, nápoje, ktoré by bolo vhodné preferovať.

Treba si uvedomiť, že priemerný človek príjme počas dňa až jednu pätinu kalórií vo forme nápojov. Takže to, čo pijete, má tiež vplyv na telesnú hmotnosť a celkový výzor.

Výber tých správnych nápojov vám pomôže schudnúť aj tým, že sa vám zvýši váš metabolizmus, obmedzí sa chuť do jedla a znížite tým aj celkový príjem kalórií. Takže poďme si predstaviť tie najlepšie nápoje, ktoré vám pomôžu schudnúť a udržať si štíhlu líniu:

Najlepšie nápoje na chudnutie

Voda

Voda je určite najlepší nápoj na chudnutie. Pomôže vám udržať si pocit plnosti a tiež znižuje chuť k jedlu. Snažte sa váš doterajší príjem vody aspoň o niečo zvýšiť, napríklad na 2 litre denne. Ak budete pravidelne piť vodu pred konzumáciou jedla, tak si aspoň čiastočne znížite vás príjem, keďže sa budete cítiť plnší. Taktiež väščie množstvo vody zvyšuje metabolizmus a prečisťuje organizmus.

Zelený čaj

Zelený čaj je ideálny nápoj pre ľudí, ktorí chcú zhadzovať nadbytočné kilá. Niektoré zlúčeniny obsiahnuté v zelenom čaji môžu pomôcť urýchliť váš metabolizmus a tiež potláčajú chuť do jedla. Ideálne je piť zelený čaj aspoň 2x denne, nie však vo večerných hodinách. Zelený čaj funguje aj ako výborný stimulant, vďaka ktorému dokážete podať vyšší výkon na tréningoch.

Zeleninové šťavy

Samotná zelenina má prirodzene nízky obsah cukru a vysoký obsah vlákniny. Šťava zo zeleniny potláča chuť do jedla, dostatočne zasýti a tým pomáha znižovať váš kalorický príjem. Okrem tohto efektu obsahuje mnoho živín a vitamínov. Vláknina, obsiahnutá v zelenine, taktiež pomáha tráveniu a tým aj k potencionálnemu príjmu všetkých kalórií prijatých počas dňa. Samozrejme reč je o čerstvých zeleninových šťavách, ktoré si pripravíte doma.

Zelené smootie

Smootie zelenej farby je ideálny nápoj na chudnutie. Je prestúpené vlákninou a má nízky obsah tuku a cukru. Najlepšie na tom je, že takéto smootie si viete veľmi ľahko vyrobiť sami v domácich podmienkach. Stačí pridať čerstvú zeleninu prípadne ovocie, vodu a trochu ľadu do mixéra a zmixovať to na kašu. Najlepšie ingrediencie, ktoré môžete pridať do mixéru sú jablká aj so šupkou, čučoriedky, maliny, banány - ovocie musí byť zastúpené v menšej miere. Zo zeleniny je ideálny zeler, mrkva, uhorky a všetky druhy listovej zeleniny ako je špenát, hlávkový šalát. Najlepšie je kombinovať čo najmenej druhov, čiže trocha ovocia a 2-3 druhy zeleniny. Takéto smootie musíte vypiť čo najskôr, v chladničke by sa vedelo rýchlo pokaziť. Smootie pite potom čo najpomalšie, aby sme vyvolali pocit plnosti v žalúdku.

Kokosová voda

Kokosová voda obsahuje veľa elektrolytov, ktoré môžu zvýšiť rýchlosť metabolizmu. Môžeme ju brať ako ideálnu náhradu rôznych komerčných štiav a energetických nápojov, ktoré obsahujú v sebe príliš veľa jednoduchých cukrov a tým aj nadbytočné kalórie. Dokonale zasýti a navyše vás dokáže stimulovať na dlhší čas.

Najhoršie nápoje pre chudnutie

Ochutené sýtené nápoje

Takéto nápoje obsahujú v sebe extrémne množstvo cukru. Aj keď to nevidno, sú tam. Sú to tzv. prázdne kalórie - reálne nevyužijete také množstvo energie, ktoré dodáte telu a s nadbytočnou energiou sa telo najčastejšie vysporiada tak, že túto energiu uloží vo forme tukov, či už podkožný tuk alebo nebezpečný vnútorný tuk. Veľmi častá je kombinácia fast foodov s takto sladenými nápojmi, čo vedie k rýchlemu príbytku na váhe. 

Energetické nápoje

Väčšina energetických nápojov v sebe obsahuje veľa cukru – približne v rovnakom pomere ako klasické sladené nápoje. Cukor v energetickom nápoji pôsobí ako určitý energizér, ktorý vám dodá energiu. Spolu s kofeínom a inými stimulantami vás naozaj nabudí, ale pokiaľ nie je vaším cieľom vysoký eneregetický výdaj vo forme vrcholového športu, tak takéto nápoje sú pre vás úplne zbytočné. Väčšina ľudí nedokáže prijatú energiu spáliť a uloží ju zase vo forme podkožného tuku.

Špeciálne kávové nápoje

Ide o rôzne sladené plnotučné kávové nápoje, ktoré sú veľmi často obľúbené v kaviarňach. Nie je to až také zlé, keď si do kávy pridáte trocha mlieka, ale určite by ste sa mali vyhýbať smotanovým, plnotučným, šľahačkovým prisadám, podporených cukrom. Takto pripravená káva má toľko kalórií ako bežný obed a pritom do tela dostanete zase len prázdne kalórie. Nemusíte sa vyhýbať ochuteným kávam, ideálne je, keď si ich pripravíte doma, pridáte si nízkotučné mlieko, osladíte stéviou a už to môže vyzerať a chutiť dobre. Ako alternatívu mlieka môžete vyskúšať napr íklad mandľové mlieko. Ale nič sa nevyrovná samotnej káve, ktorá vás nielen zasýti, ale aj stimuluje a zvyšuje vám metabolizmus.

Plnotučné mlieko

Samotné mlieko nie je nevhodná potravina, ale pre tých, ktorí chcú schudnúť to odporúčať nemôžem. Je vhodné do určitých objemových fázach, ale v diétnom režime sa buď mlieko neodporúča, alebo sa nahrádza nízkotučnou alternatívou. Plnotučné mlieko totiž obsahuje vysoké množstvo kalórií a to by bránilo vášmu chudnutiu.

Alkoholické nápoje

Alkohol a nápoje z neho sú plné cukru a prázdnych kalórií. Samotný alkohol spomaľuje metabolizmus, pitím alkoholu prijmete ďalšie kalórie a z toho sa vám ukladá ďalší tuk. Taktiež alkohol spomaľuje svalovú regeneráciu, takže pravdepodobne môže nastať určitá svalová strata a tým si len zase spomalíte metabolizmus. Alkohol sa v diétach, ale ani v racionálnych jedálničkoch vôbec neodporúča. Pokiaľ to myslíte so svojou postavou vážne, alkoholu sa oblúkom vyhnite.

- Najčítanejšie -