Presunúť na hlavný obsah

Ako vyzerá ideálny jedálniček podľa najzdravších ľudí sveta? Priemerný Slovák má od neho ďaleko

Zdravie

Zdravo sa stravovať, neznamená zjesť to, na čo máte chuť, ale jesť tak, aby vám potom bolo príjemne. Takto vyzerá ideálny jedálniček podľa čínskej medicíny.

Tradičná čínska medicína považuje stravovanie hneď po myslení za jedno z najdôležitejších pre správne fungovanie ľudského organizmu. Ľudia, ktorí sa snažia stravovať vyváženým spôsobom a vyhnúť sa tak chorobám tvrdia, že po jedle by ste sa mali cítiť lepšie, ako pred ním. A ako to vyzerá v realite u nás, Slovákov? Ruku na srdce, väčšina z nás sa vždy preje do prasknutia, čo má na svedomí únavu, lenivosť, oslabenie sústredenosti a celkovej energie. Ako teda vyzerá ideálny prísun potravy podľa čínskych liečiteľov?

Ideálny jedálniček podľa tradičnej čínskej medicíny

Raňajky

Raňajky sú základom dňa a preto by sme nemali raňajky vynechávať alebo začínať deň v zhone. Podľa tradičnej čínskej medicíny sa odporúča mať vždy teplé raňajky, ktoré zahrejú organizmus. Výbornou voľbou je pšenová kaša či ryžová kaša, ktorú môžete dochutiť hrozienkami, škoricou či iným (duseným) ovocím. Alternatívou môžu byť aj varené obilné vločky alebo kukuričná kaša, nazývaná tiež polenta. Výnimku netrvoria ani teplé zeleninové polievky (pokojne aj kuracia polievka), ktoré si málokto z nás dokáže predstaviť ako jedlo na raňajky. Začínať deň raňajkami by sme mali vždy v rovnakú alebo približne rovnakú hodinu. Vďaka takto nastaveným raňajkám si na obed alebo poobede môžete dopriať aj „menej zdravé“ jedlá bez toho, aby to skomplikovalo vaše trávenie či zaťažilo organizmus.

Obed

Vďaka sýtym a výživným raňajkám vás neprepadne vlčí hlad a môžete si dopriať niečo ľahšie ako zeleninové rizoto z celozrnnej ryže, dusenú zeleninu s hydinou či ryby so zeleninou. Zeleninu a mäso/ryby treba porcovať vždy v pomere 3:1. Veľmi vhodným doplnením je jazmínový čaj.

Večera

Posledné jedlo dňa by malo byť pochopiteľne tým najľahším, aby nezaťažovalo počas noci naše orgány. Odporúčajú sa jesť zeleninové šaláty, bezvaječné rezance so zeleninou a hubami, tofu či ľahko pripravené ryby so zeleninou alebo morské riasy, ktoré sú mimochodom veľmi dobrým zdrojom vápnika (oveľa väčším ako kravské mlieko). Takéto jedlá by ste mali konzumovať najneskôr o 18.00 h. Zdá sa vám to na váš životný štýl priskoro? Všetko je len o zvyku. Samozrejme, pokiaľ ste v tom čase ešte v práci alebo vydávate inde energiu, môžete si okolo 20.00 h dopriať sladké v podobe sušeného ovocia ako figy, marhule, hrozienka či kokosové plátky. Krátko pred spaním si môžete pripraviť teplé mlieko alebo vodu s medom.