Presunúť na hlavný obsah

Fakty o ľudskom šťastí, ktoré vás prekvapia: Naozaj nám v ňom bránia zákeráci či peniaze?

Zábava

Šťastie dnes pociťuje málokto, no mali by sme si uvedomiť, že aj podľa výskumov závisí predovšetkým len a len od nás a nášho pohľadu na svet.

O šťastí človeka, jeho hľadaní, túžbe, či naplnení sa toho popísalo už veľa. V posledných desaťročiach však boli urobené viaceré výskumy, ktoré sa zaoberali psychológiou šťastia. Odhalenie toho, čo robí v živote človeka šťastného je veľmi dôležité pre naše  vlastné poznanie a naše vlastné šťastie. 

Jedna psychologická štúdia vychádzajúca z vedeckých podkladov však prichádza s naozaj zaujímavými až prekvapivými faktami. 

Vedeli ste, že naše gény  a rodinná výchova tvoria 50 % toho, či sme alebo nie sme v živote šťastní? Je to v podstate prirodzené, ak sme vyrastali po boku optimistických a milujúcich ľudí, je to dobrý predpoklad a štart do života. Dokonca čím viac nás rodičia v detstve objímali, tým sme šťastnejší. 

Len 10 % nášho šťastia je ovplyvnených vonkajšími okolnosťami a 40 % našej úrovne šťastia závisí od nás samých, našich vnútorných rozhodnutí, pohľadu na život, na to čo chceme. Veď sa aj hovorí, že väčšinu problémov si vytvárame sami. Preto logicky nemôžeme byť spokojní, a teda šťastní. Nešťastie si doslova privolávame našimi negatívnymi myšlienkami, predsudkami, strachom a inými vnútornými „démonmi“. 

Šťastnejší ľudia sú starí ľudia. Mladí ľudia vo veku od 20-24 rokov sú smutní 3-4 krát za mesiac. Starí ľudia vo veku 65-74 rokov len 2-3 krát za mesiac. Čiže úroveň nášho šťastia závisí tak trocha aj od veku. Napr. v USA je v súčasnosti počet ľudí s klinickou depresiou 3-10 krát viac ako boli v tom istom veku ich starí rodičia. Všeobecne sú ženy najšťastnejšie vo veku okolo 37 rokov, muži okolo 42 rokov. 

Naše šťastie závisí aj od toho, koľko protilátok naše telo vyrába. Ak je to viac ako 50 %, O to lepšie. 

Majetnejší ľudia sú šťastnejší ľudia. Zdá sa, že na výroku za peniaze si šťastie nekúpiš, nie je celkom tak pravdivé. Prinajmenšom si kúpime veci, ktoré sa nám páčia a to už vie zdvihnúť náladu. O tom by sme vedeli my ženy rozprávať ... 

Vzdelanie ani inteligencia nás nerobí šťastnejšími. 
Šťastie vonia! Vôňa alebo pach nášho tela o nás prezradia, či sme šťastní alebo v strese. 

Najlepší spôsob ako si šťastie udržať alebo aj zvyšovať je ten, že pochopíme naše silné stránky, náš životný zmysel a podelíme sa o seba s inými. Preukážeme im dobrotu, ochotu, starostlivosť. 5 takýchto dobrých činov týždenne nám zvýši náladu a udrží šťastie aj na tri mesiace. 

- Najčítanejšie -