Presunúť na hlavný obsah

Príbeh, ktorý vás presvedčí, že delená strava nie je výmysel: Takto sa môžete dožiť viac rokov

Elementy zdravia

Filozofiu delenej stravy vytvoril Dr.Howard Hay z New Yorku okolo roku 1904, keď ho vlastné zdravotné problémy prinútili zamyslieť sa nad tým, ako sa dožiť ďalšieho roku.

Dr. Hay vo svojich 38 rokoch vážil 102 kg, mal vysoký krvný tlak, problémy s obličkami, opuchnuté nohy a zväčšené srdce. Po skončení školy sa Hay vyše 10 rokov stravoval v hoteloch, reštauráciách a ubytovniach. V tom čase bolo základom každodenného jedla mäso a zemiaky alebo chlieb. Ako dezert ešte pár koláčikov s kávou, cukrom a smotanou. Takáto strava sa veľmi neodlišuje od jedálnička, ktorý môžeme nájsť aj v našich domácnostiach.

Dr. Hay začal svoju zmenu tým, že do svojho jedálnička zaradil oveľa viac zeleniny, vyradil dve jedlá a prestal piť kávu. Nasledujúce 4 mesiace strávil skúmaním rôznych diét a cvičení z tradičného, ale aj alternatívneho sveta. Veľmi ho zaujala štúdia ruského fyziológa Ivana Petroviča Pavlova. Z jeho štúdií vyplýva, že trávenie škrobov trvá asi 2 hodiny a bielkoviny sa strávia za približne 4 hodiny. Ak sa však škroby a bielkoviny skonzumovali spolu, tak trávenie trvalo okolo 13 hodín. Okrem toho zistil, že telo pri trávení sacharidov využíva zásadité prostredie a pri trávení bielkovín je vytvorené kyslé prostredie. A preto, ak sa sacharidy a bielkoviny kombinujú spolu, tieto prostredia sú narušené. Telo následne nedokáže ani jednu z týchto potravín správne stráviť, nedokážu sa dobre rozložiť a v hrubom čreve vznikajú usadeniny. Ak zvyšky jedál stoja v našich črevách príliš dlho, tak sa všetky toxíny vracajú naspäť do tela.

Kombinácia nesprávnych potravinových skupín, môže viesť k rôznym ochoreniam, medzi iným aj k cukrovke, zápalom obličiek, či rakovine. Riešením je konzumovať bielkoviny v jednom jedle a sacharidy v druhom. Ovocie pridal Hay k bielkovinám (nakoľko potrebuje takisto kyslé prostredie) a zeleninu označil ako neutrálnu, ktorá sa môže kombinovať s obidvoma skupinami. 

Medzi bielkoviny nepatrí iba mäso. To sa dá nahradiť aj inými zdrojmi bielkovín, ako sú napríklad strukoviny, ktoré sú strávené oveľa rýchlejšie a efektívnejšie.

Po troch mesiacoch od zmeny stravovania bol Hay ľahší o 22,7 kg a podarilo sa mu výrazne zlepšiť svoj zdravotný stav.

Táto diéta môže byť výzvou, ak sa chcete podľa nej riadiť po zvyšok svojho života, ak si však z nej zoberiete základné princípy, tak je oveľa prijateľnejšia na každodenné stravovanie sa. 

Medzi základné princípy patrí:

A. Živočíšne bielkoviny sa kombinujú iba so zeleninou
B. Živočíšne bielkoviny zo skupiny 1 a sa NEMÔŽU kombinovať so skupinou 3
C. Rastlinné bielkoviny zo skupiny 1 sa MÔŽU kombinovať so skupinou 3
D. Produkty zo skupiny 2 sa môžu kombinovať so všetkým 

1. Skupina

Bielkoviny:
všetky druhy mäsa a hydiny, ryby, vajcia, syry, mlieko, jogurty
všetky druhy strukoviny - fazuľa, šošovica, hrach, cícer,sója tofu, tempeh a výrobky zo sóje
Ovocie:
jablká, maliny, černice, jahody, čerešne, ríbezle, čučoriedky, grapefruit, hrozno, guava, kiwi, citrón, limeta, mango, melón, nektárinky, pomaranče, hrušky, ananás, slivky,

2. Skupina

Neutrálne potraviny:
orechy a semienka, okrem arašidov
tuky - maslo, smotana, vaječné žĺtky, olivový olej
Zelenina:
zelená a koreňová zelenina okrem zemiakov a artičokov

3. Skupina

Sacharidy:
Celozrnné obilniny - pšenica, raž, kukurica, ovos, pšeno, ryža, chlieb a výrobky z múky
Zelenina:
zemiaky, bataty, tekvica, artičoky