Presunúť na hlavný obsah

Aké zafarbenie by mal mať banán, keď ho jeme? Vzhľad, ktorý vám prezradíme, má vyššie protirakovinové účinky

Zdravie

Banány sú skvelým dobíjaním energie, no málokto o nich vie, akého sfarbenia by mal banán byť predtým, ako ho vložíme do úst.

Žlté ovocie, ktoré je súčasťou našich životov dennodenne v sebe skrýva viac pozitívnych účinkov, ako si mnohí myslia. Dokážu rýchlo dodať telu energiu v podobe cukrov (obsahujú sacharózu, glukózu kombinovanú s vlákninou a fruktózu). Nutričná hodnota banánov sa však mení v závislosti od procesu dozrievania. A ako to všetko súvisí?

Dozretý či nedozretý banán: Alebo je to jedno?

Zeleno-žltý banán je na pohľad atraktívnejší a osvieži, no keď vnímate jeho chuť, nie je sladký. Naopak, sýto žltý banán s jemnými náznakmi hnedých fľakov je sladší. Škrob, ktorý je ukrytý v zelených banánoch sa totiž dozrievaním mení na jednoduchý cukor. Ak však dáte banán do chladničky, zreje pomalšie. 

„Dozretý banán je žltý banán a má jemné malé hnedé bodky. Ak je zelený, môžeme ho vložiť do hnedého papierového sáčku alebo tašky, najlepšie v smere rastu. V priebehu jednej noci, takto v tme a v chlade, začnú banány zrieť a na druhý deň ich môžeme používať,“ prezradila nám v minulosti trik Henrieta Peškovičová, ktorá ho často využíva pre prípravu smoothie.

„Zelené banány by sa nemali konzumovať, pretože tým, že nejaká potravina nie je dozretá, tak nie je veľmi vhodná na požitie pre zdravého človeka, nie to ešte pre dieťa. Zrelý banán obsahuje magnézium, vlákninu a je zdravý,“ dodáva.

Banány s tmavými fliačikmi majú vyššie protirakovinové účinky

Japonskí odborníci prišli so štúdiou, ktorá hovorí, že dozreté banány s nádychom dohneda majú silné účinky na posilnenie imunity človeka. Taktiež sa zistilo, že produkujú špeciálne látky TNF, ktoré majú silu bojovať proti poškodeným bunkám a majú vysoké protirakovinové účinky. Sú teda výborným zdrojom prevencie proti niektorým druhom tejto zákernej choroby.

Banánové smoothie aktivuje bunky v mozgu 

Vďaka obsahu draslíka napomáha banán prísunu kyslíka do mozgu, čím sa zvyšuje tiež psychická výkonnosť človeka. Pripravili sme si pre vás jedinečný recept na výživné banánové smoothie s konopnými semiačkami, ktoré tomu dodajú celkom nový rozmer.

Čítajte tiež:

• Najväčšia chyba, ktorú všetci robia: Nevyhadzujte banánové šupky, dokážu neuveriteľné veci!

Patria banány do vášho denného jedálnička?

spolu hlasovalo 698 ľudí

Áno
581
Nie
117