Presunúť na hlavný obsah

Detoxikáciu žalúdka nikdy nepodceňujte: Nafúknuté brucho či ťažoba, vyskúšajte jednu z týchto nižších rád

Elementy zdravia

Celý tráviaci trakt je riadený jemným nervovým systémom a teda je ovplyvňovaný akýmkoľvek stresom.

Z tohto hľadiska je žalúdok jedným z najcitlivejších orgánov v tele a stav emócií úzko súvisí s jeho schopnosťou spracovať potraviny. Všetko prijaté jedlo musí byť v žalúdku spracované na jednu hustotu, aby sa žalúdok mohol začať vyprázdňovať. K rozloženiu jednotlivých živín telo za normálnych okolností vylučuje rôzne tráviace tekutiny. Napríklad klasické ovocie sa rozkladá 10 – 20 minút, pričom mäso 45 – 90 minút. Ak však skombinujete ovocie spolu s mäsom, ovocie ostáva v žalúdku o hodinu dlhšie, čím začnú vznikať fermentačné procesy, ktoré produkujú plyny. Fermentačné procesy spôsobujú v tele zápal, ktorý  sa prejavuje rozličnými príznakmi - bolesti v žalúdku, nadúvanie alebo aj kŕče. Práve preto je veľmi dôležité dodržiavať správnu kombináciu potravín, tzv. delenú stravu

Postupnosť potravín zostavených podľa ich dĺžky spracovania v žalúdku od najľahšieho: ovocie, zelenina, obilniny, strukoviny, semiačka, orechy, mliečne výrobky a mäso.

Ak cítite, že váš žalúdok je zaťažený, že vaše trávenie nefunguje ako má, vyskúšajte jednu z nižších rád. 

Mohlo by vás zaujímať: Stravovanie podľa krvnej skupiny: Za mnohými zdravotnými problémami je príjem nevhodnžch potravín

Očista žalúdka stravou

Šťava zo surovej kapusty alebo zemiakov – piť štyri poháre surovej kapustovej/zemiakovej šťavy denne. Kapustová šťava obsahuje tzv. substanciu U, ktorá má protivredové účinky. Vo väčšine prípadov bolesti spôsobené vredmi zmiznú do piatich dní a vred sa zahojí približne ku koncu druhého týždňa. 

Nápoj z aloe vera a papáje - tento nápoj upokojuje sliznicu žalúdka, má protizápalové a mierne laxatívne účinky, podporuje trávenie. Zmiešať rovnaké množstvo šťavy z aloe vera a dužiny z papáje.

Mrkvová šťava – bohatý zdroj beta karoténu/provitamín A - vitamín A chráni, vytvára a regeneruje sliznicu tráviaceho traktu.

Nápoj z Mladého zeleného jačmeňa s umeoctom – tento nápoj upokojuje sliznicu žalúdka, má protizápalové, harmonizačné účinky a podporuje trávenie. Zmiešať 2 dcl. filtrovanej vody s 1 čajovou lyžičkou Mladého zeleného jačmeňa a pár kvapiek umeoctu. V prípade potreby pridať 1 čajovú až 1 polievkovú lyž. umeocta
 
Čo vylúčiť z jedálnička:
Príliš horúce, štipľavé a slané jedlá, Alkohol, čierny čaj a cukor.    

Nápoj na posilnenie trávenia

2 hrnčeky čistej filtrovanej vody, 
3 polievkové lyžice kmín/kardamon/feniklu/
 
Vodu privedieme k varu v sklenenej alebo nerezovej nádobe, pridáme korenia a varíme pod pokrievkou  na miernom ohni približne 15 minút. Odstavíme a necháme ďalších 15 minút lúhovať. Piť ½ šálky po jedle. Aníz a fenikel sa môžu po jedle požuť a prehltnúť pre posilnenie trávenia.

Mohlo by vás zaujímať: Samotest, ako zistíte, ktorý z orgánov máte zanesený: Pečeň, obličky alebo hrubé črevo?

Jahodovo-banánová detoxikácia 

Tento typ očisty je vhodný najmä pre ľudí, ktorí majú ťažkosti s trávením bielkovín a tukov. Najvhodnejšie je si zaobstarať jahody a banány z biologického hospodárstva. Pred začiatkom očisty je dobré si prečistiť črevá ricínovým olejom alebo epsomovou soľou.
Suroviny: 2 menšie banány, pol hrnčeka jahôd, 1/8 čajovej lyžičky vanilky, ¼ hrnčeka čistej vody.
 
Postup: Suroviny nakrájame a rozmixujeme do krémova. Tento nápoj konzumujeme vždy, keď sa dostaví hlad. Môžu sa konzumovať aj nerozmixované banány a jahody, voda a bylinové čaje, ale nič iné. Každý deň si kefou masírovať na sucho pokožku krúživými pohybmi, vždy smerom k srdcu. Po ukončení očisty konzumovať potraviny, ktoré majú hojivé účinky na žalúdok. Dĺžka trvania – 1-3 dni.

TIP: Zelený jačmeň je prírodný detoxikačný prípravok, ktorý očistí vaše telo.