Presunúť na hlavný obsah

Najlepšie kombinácie surovín, vďaka ktorým v jedle zachováte vitamíny a živiny: Takto to robí málokto

Zdravie a relax

Viete, že samotný spôsob prípravy jedál je rovnako dôležitý ako to, z čoho sa rozhodneme jedlo pripraviť? Zásady novej kuchárskej metódy vám odhalia prečo.

Dietologička Sophie Claessens sa podelila o svoje dlhoročné kuchárske skúsenosti  a poznatky, ktorých výsledkom je súhrn zásad zdravej prípravy jedál aj jednotlivých potravín. Jej kuchárska metóda vás naučí, ako potraviny pripravovať takým spôsobom, aby sa v čo najväčšom množstve zachovali ich živiny, vitamíny, minerály. 

Mohlo by vás zaujímať: Potraviny, ktoré telo nútia míňať tukové zásoby: Čím viac ich zjete, tým viac schudnete!

1. Snažte sa pridávať do svojich pokrmov čo najviac surovej stravy

Samozrejme, že to nemôžete robiť s mäsom, ale snažte sa vždy k nemu pridať čerstvé surové prílohy, predovšetkým šaláty. Do nich je najlepšie použiť napríklad nastrúhanú surovú mrkvu, žltú alebo zelenú cuketu, jablko, uhorky či plátky červenej cibule. 

2. Vyskúšajte blanšírovanie

Ide o metódu, pri ktorej sa zelenina alebo ovocie najskôr krátko povaria a potom ponoria do ľadovej vody. Takto udržíte farby, živiny a chuť týchto potravín najlepšie. Ide predovšetkým o také potraviny ako nové zemiaky, papriky či paradajky, ktoré je najlepšie variť v šupke, ale aj rýchlo vädnúca zelenia ako špenát či rukola. 

3. Varte s vodou, naparujte 

Ide vlastne o najjednoduchšiu metódu varenia, kedy živiny a vlákniny z potravín prehnanými varom ostávajú vo vode. Najlepšie je to uplatniť pri koreňovej zelenine, predovšetkým zemiakoch a repe. Na naparovanie je najlepšia mäkká zelenina ako brokolica, karfiol, špargľa, ale aj  mrkva či biela ryba. 

Neprehliadnite: Nadmerný príjem zeleniny môže byť nebezpečný: Toto sú riziká, ktoré sa s ním spájajú

4. S olejom opatrne

Pri varení používajte zdravý olivový olej, ktorý obsahuje mono-nenasýtené oleje a je vhodné variť potraviny na ňom pri nižšej teplote alebo orientálnejší sezamový či arašidový olej pre lahodnejšiu chuť. Vyhýbajte sa vyprážaniu potravín vo veľkom množstve oleja.

5.    Varte v rúre a grilujte 

Predovšetkým je to vhodné, šetrné a zdravé pre mäso, ryby a stredomorskú zeleninu ako baklažán, cukety, papriky, paradajky. Grilovaním sa znižuje obsah nasýtených tukov v mäse a zachováva sa tak výraznejšia chuť jedla. 

Tak čo, inšpirovali sme vás?