Presunúť na hlavný obsah

Koľko hodín denne spíte? Tento fakt veľa napovie nielen o vašom zdravotnom stave, ale aj o povahe

Lifestyle

Niekto si ľúbi pospať viac, inému stačí menej hodín spánku. Tento fakt v jednom aj druhom prípade však o niečom vypovedá. Tak schválne, koľko toho naspíte vy?

Spánok je vecou viacerých faktorov

Všetci vieme, že ideálna doba trvania spánku by mala byť 7 až 8 hodín. Samozrejme, že by to mal byť spánok ničím nerušený, teda nemali by sme pred zaspaním napríklad piť alkohol, alebo zaspať osvetlený obrazovkou počítača či televízora, pretože to všetko sú rušivé elementy, ktoré na kvalitu spánku vplývajú. V neposlednom rade spánok a jeho dĺžku ovplyvňuje aj to, akú prácu vykonávame, v akom čase, nakoľko sme zaneprázdnení, teda koľko hodín z dňa si môžeme dovoliť prespať. Avšak ľudia sú rôzni, a preto zatiaľ čo jedným vyhovuje spať len pár hodín denne a sú pomerne oddýchnutí, druhým by nestačilo ani spomínaných 8 hodín. Čo to teda o jednej alebo druhej skupine vypovedá? 

Mohlo by vás zaujímať: Vedci konečne poznajú limity: Milí kávičkári, viete, koľko šálok môžete denne vypiť?

Krátkodobí spáči

Ľudia s krátkym spánkom trpia na poruchy pozornosti, ťažšie sa sústreďujú. Môžu byť aj hyperaktívni. Ako informuje internetový portám bbc.com, títo ľudia sú spravidla však na pohľad energickejší, živší, optimistickí, pretože sa snažia do seba absorbovať čo najviac a čo najlepšie veľa času aj využiť. Kvôli nedostatku spánku však majú horšie spaľovanie, preto sa u nich vyskytujú aj zdravotné problémy ako obezita, cukrovka, srdcové poruchy. Čo sa týka ich medziľudských vzťahov, druhými ľuďmi sú ťažšie čitateľní, často vytvárajú klamlivý obraz o svojej osobe, hoci to nie je ich úmyslom. Naproti ľuďom s dlhším spánkom však majú oveľa lepšiu tendenciu zvládať stres, preto sú po pracovnej stránke aj veľakrát úspešnejší. 

Čítajte tiež: Tvar nosa o človeku veľa prezrádza: Toto by ste na "orlí" nikdy neboli povedali!

Dlhodobí spáči

U týchto ľudí bola zase zistená nižšia pravdepodobnosť porúch pozornosti, lepší metabolizmus cukrov, konkrétne glukózy. Výskyt zdravotných komplikácií je menší v porovnaní s prvou skupinou, pretože počas kvalitného spánku sa naše telo zbavuje toxínov nahromadených počas celého dňa. Dokonca vďaka tomu, že náš mozog si robí počas spánku kompletnú údržbu a ukladá spomienky, dlhodobí spáči majú zase lepšiu pamäť. Z osobnostného hľadiska sú však viac introverti, čo súvisí buď s uvoľnením, alebo naopak s nedostatkom určitých chemických látok v mozgu. Tiež môžu byť náchylnejší k stavom úzkosti, depresii, dokonca až k schizofrénii. 
Tak čo, koľko hodín spánku si odteraz doprajete?

Neprehliadnite: Počuli ste už o srdcovej čiare na vašej dlani? Vyberte ruku, s ktorou píšete a ziatite, čo o vás napovie