Presunúť na hlavný obsah

Myšlienka na zamyslenie alebo ako vychovávame novú generáciu narcistických detí?

Rodinné vzťahy

Čím sme starší, tým nám je nová generácia do istej miery vzdialenejšia. Zamysleli sme sa tentoraz nad tým, ako vychovávame novú generáciu narcistických detí. A odpoveď?

Narcizmus sa v poslednej dobe stal rozšírenou chorobou našej generácie. Ľudia prestávajú byť empatickými, a stávajú sa z nich osoby posadnuté vlastným výzorom. Narcizmus nie je problémom iba určitej časti ľudí, my všetci sme sa s touto úchylkou stretli minimálne raz vo svojom živote.

National Academy of Science v snahe porozumieť hlavnému dôvodu rozvoja narcizmu už v detstve, podrobila dvojročnému výskumu 565 detí vo veku od 7 do 11 rokov spolu s ich rodičmi. Získané výsledky jasne hovorili o tom, že rodičia, ktorí vysoko preceňovali svoje ratolesti, a pokladali ich za výnimočné, boli jednou z prvotných príčin, prečo sa z ich detí neskôr stali malí egoisti, a osoby posadnuté vlastným výzorom a osobnosťou. Rovnako sa tieto deti pri kritike správali precitlivene, a  prejavovali menej empatie voči svojim rovesníkom.

Prečítajte si: Úvaha muža: Každá žena si zaslúži obdiv za to, čo všetko je ochotná obetovať

Hlavným jadrom narcizmu sa stalo neustále chválenie, a uprednostňovanie vlastných ratolestí pred ostatnými deťmi, či súrodencami. Práve v týchto chvíľach dieťa ľahko nadobudne pocit, že je lepšie a výnimočnejšie ako zvyšok kolektívu, v ktorom sa nachádza. 

Ako ubližujeme vlastným deťom?

Prehnané chválenie

Nič neuškodí dieťaťu viac, ako neustále chválenie a dokazovanie výnimočnosti, dokonca aj v úplne banálnych prípadoch. Neskôr sa nebude schopné vyrovnať so zdravou kritikou, na ktorú bude reagovať precitlivene. 

Nehovorte mu, že je lepšie ako jeho rovesníci

Dieťa nesmie nadobudnúť pocit nadradenosti, a výnimočnosti pred zvyškom kolektívu. Práve z tohto dôvodu bude mať časom dojem, že mu ostatné deti nestačia, začne sa svojim rovesníkom odcudzovať a vyžadovať špeciálne zaobchádzanie.

Mohlo by vás zaujímať: Prečo dnešné vzťahy nevydržia tak dlho, ako vydržali vzťahy ďalších generácií: Čo si o tom myslíte vy?

Nedávajte mu všetko, na čo si spomenie

Veľakrát majú rodičia mylný dojem o potrebách svojho dieťaťa. Snažíme sa o to, aby nášmu dieťaťu nič nechýbalo, a práve preto sme schopní dať mu všetko, na čo si spomenie. Týmto prístupom však časom nedokáže utlmiť svoje potreby. 

Sociálne siete a fotografie

Jedným zo spôsobov, ktorý našim deťom ubližuje je každodenné vyhotovovanie, a umiestňovanie detských fotografií na internet (veľakrát vyretušovaných). Na jednej strane sa snažíme ukázať svetu pokroky nášho dieťaťa, na strane druhej zabúdame na ich súkromie, a neskoršie vnímanie neprikrášlenej reality.

Napriek tejto skutočnosti by sme si nemali mýliť zdravé chválenie a oceňovanie svojich detí, ktorým v konečnom dôsledku podporíme ich zdravú sebaúctu. Takto vychovávané deti vnímajú svojich rovesníkov na rovnakej úrovni, kým narcisti majú neustály pocit nadradenosti. Tak ako v každej životnej situácii, aj pri výchove detí platí, že je naozaj dôležité robiť veci s mierou, a poznať hranice.