Neznášam svoju prácu: Túto vetu si už viac nepoviete, ak urobíte toto...
Budúcnosť sa predvídať na sto percent nedá, ale určité indikácie vám vedia čo to napovedať...
Peter chodil z práce domov frustrovaný. Po šiestich rokoch stratil zmysel v tom, čo robí a cítil sa byť nevyužitý.
Jeho kolega sa ho spýtal: „Čo chceš robiť? Aká je tvoja vysnívaná práca?“
Peter chcel pracovať niekde, kde by sa stále mohol učiť niečo nové, kde bude mať možnosť rastu. Kde by mohol pracovať flexibilne a bol za jeho výkony dobre ohodnotený. „Chcem byť súčasťou niečoho veľkého, pretože na to mám,“ zhrnul to Peter.
Prečítajte si: Najsilnejšie motivačné výroky, ktoré vás posunú bližšie k cieľu: Tieto by ste si mali opakovať každý deň!
Muž, ktorý stratil zmysel svojej práce robí v telekomunikačnej firme. Má možnosť pracovať z domu, so svojimi deťmi môže zostať doma, ak sú náhodou choré a jeho príjmy spolu s ročným bonusom sú nadštandardné. Firma, pre ktorú pracuje je uznávanou a expanduje do ďalších krajín.
„Takže chceš prácu, ktorú robíš teraz, len novú?“ spýtal sa Petra jeho kolega.
Problém bol v tom, že rokmi a časom zapálenie pre jeho prácu ochladlo a frustrácia sa zväčšovala. Žiadne vzrušenie z výkonu neprichádzalo. Je možné to získať znovu? Môžeme znovu byť nadšený niečím, čo už vyprchalo?
Ak prechádzate niečím podobným, čo pociťuje Peter, prejdite si tieto 4 tipy a možno nájdte to, čo ste rokmi stratili.
Prečítajte si: Slovenka, ktorá získala prácu vo firme Adama Sandlera v Hollywoode: Ako sa jej to podarilo?
1. Spomeňte si, prečo ste prácu prijali
Staré dobré „Keď nevieš nájsť dôvod, prečo pokračovať, spomeň si na dôvod, prečo si začal.“ Prečo ste začali pracovať na pozícii, na ktorej ste teraz? Čo vás na nej lákalo? V deň pohovoru ste tú prácu pravdepodobne chceli. Skúste napísať len tak sami pre seba pracovnú ponuku na vašu pozíciu. Nájdete tam väčšinu z toho, čo ste v práci prvotne hľadali.
2. Spravte zoznam
Napíšte si zoznam toho, čo vás na vašej práci frustruje. Oddeľte to, čo sa dá zmeniť, či odkomunikovať s vaším nadriadeným od toho, čo zmeniť nedokážete. Všetko to, čo sa zmeniť dá, zmeňte. Netrápte sa zbytočne nad vecami, ktoré v skutočnosti majú riešenie. Ak je to zvýšenie platu, verte mi, dobrý a šikovný zamestnávateľ si lojálneho zamestnanca v dnešnej dobe cení.
Prečítajte si: Najhoršie vlastnosti, ktoré nám bránia v šťastí: Tieto vám bránia žiť život snov!
3. Predvídajte
Budúcnosť sa predvídať na sto percent nedá, ale určité indikácie vám vedia čo to napovedať.
- Ako je na tom vaša firma z hľadiska udržania sa na trhu?
- Aké možnosti sa vám črtajú v najbližších rokoch?
- Aké možnosti sú tu pre mňa, môžem sa dostať postupne tam, kde chcem byť?
Veľa z nás vstúpi radšej do neznáma, než aby boli trpezliví a pracovali na sebe. Takže naozaj sa skúste predtým pozrieť na potenciálne vyhliadky tam, kde práve ste. Treba sa chopiť šance. Nebojte sa toho.
4. Choďte na ten pohovor
Ak ste našli pozíciu, ktorá vás zaujala, choďte to vyskúšať. Za to nič nedáte a možno zistíte, že pracovná ponuka a reálna práca toho niekedy nemajú veľa spoločného, ale o tom sa musíte presvedčiť vy sami, aby ste zistili, čo je pre vás najvhodnejšie.
Najhoršie je ľutovať veci, ktoré sme v živote nespravili.