Presunúť na hlavný obsah

Chudnutie vnútorných stehien je nočnou morou žien: Od tohto závisí, či sa viete zbaviť tukov alebo nie

Chudnutie a diéty

Veľa žien trápi tuk a mäkká pokožka medzi stehnami. Chudnutie vnútorných stehien závisí od týchto faktorov.

Chudnutie vnútorných stehien – problémových partií tela je nočnou morou množstva žien. Pre mnohé preto budú nasledujúce riadky obsahovať veľmi cenné informácie. Vysvetlím vám samozrejme, ako chudnutie vnútorných stehien prebieha a poskytnem zopár rád, ako tento proces urýchliť.

Najprv si treba uvedomiť, čo sa v tele deje, keď sa pokúšame spaľovať tuky. K mobilizácii tukových zásob telo využíva látky známe ako katecholamíny – adrenalín a noradrenalín. Tieto látky následne cestujú krvným obehom a pripojujú sa k receptorom na tukových bunkách, ktoré následne uvoľnia uskladnené tukové zásoby k spaľovaniu a teda k využitiu energie. 

Mohlo by vás zaujímať: Slovenka Romana chcela do svadby schudnúť: Za 4,5 mesiaca schudla 1kg, no vizuálne je na nepoznanie

Takto to funguje teoreticky. Prax je však často iná. Tukové bunky majú často dva typy katecholaminovách receptorov: alfa-2 a beta-2, pričom každý z receptorov sa pro obdržaní signálu chová inak. 

Beta-2 receptor povie tukovým bunkám, aby k uvoľneniu energie využili viac tukových zásob. Alfa-2 receptor sa zase chová úplne opačne – tukovým bunkám dovolí vypustiť iba minimum tukových zásob.
Rozhodujúce je teda potom to, či má daná bunka viac alfa-2 alebo beta-2 receptorov. Pokiaľ má teda bunka viac beta-2 receptorov, bunka bude šetriť tukovými zásobami.

Z toho vyplýva, že vaše problémové partie obsahujú také tukové bunky, ktorých receptory nedovoľujú toľko plytvať tukovými zásobami. Pre ženy je tu ďalšia zlá správa – ženské telo obsahuje v sebe omnoho viac buniek s takto problémovými receptormi oproti mužom. Nič ale nie je stratené, existuje totiž niekoľko účinných mechanizmov, ako môžete chudnutie problémových partií trošku popohnať, aj keď sa musíte pripraviť tiež na to, že tuk sa v týchto partiách môže naozaj dlho držať.

Vyskúšajte: Najlepšie cviky na zbavenie sa tukových vankúšov: Bez tejto jednej veci to nikdy nepôjde

Tipy ako zefektívniť spaľovanie problémových partií sú teda nasledujúce:

  • Zvýšte množstvo katecholamínov v krvi – vďaka tomu sa zdvihne ich celková efektivita a spálite tak viac tuku, vrátane tuku z problematických partií. Množstvo katecholamínov v krvi sa dá zvýšiť napríklad kofeínom, alebo krátkymi ale intenzívnymi tréningami. Katecholamíny síce produkuje každá fyzická aktivita, viacmenej čím intenzívnejšia daná aktivita je, tým sa vyššie množstvo katecholamínov vyprodukuje.
  • Zaistite si optimálny prietok krvi do danej partie. Ďalším dôležitým faktorom pre spaľovanie tukov z problematických partií je tiež prietok krvi do danej partie. Typicky platí, že krvný prietok do problematických partií je pomerne slabý, čo má potom za následok to, že sa k tukovým bunkám dostane menej katecholamínov a celkovo sa tak spáli menej tukov. Prietok krvi môže zlepšiť cvičenie a v malej miere tiež kompresné športové oblečenie.
  • Veľmi dôležitá je tiež nízka hladina inzulínu. Vysoká hladina inzulínu totiž blokuje lipolýzuodbúravanie tukov uložených v tukových bunkách, a tiež oxidáciu tukov – spaľovanie mastných kyselín uvoľnených prostredníctvom lipolýzy. Čím vyššiu hladinu lipolýzy počas cvičenia máte, tým menej tukov počas tréningu spálite.

To ale nie je úplne všetko. Pokiaľ dosiahneme to, že aj zlé alfa-2 receptory uvoľnia tukové zásoby do krvi pre spaľovanie, musíme zaistiť to, aby tieto tukové zásoby boli skutočne spálené. V opačnom prípade by sa uvoľnené tukové zásoby vrátili na svoje staré miesto a vaša snaha by bola márna. K tomu môže dôsjť u osôb, ktorí trpia inzulínovou rezistenciou.

- Najčítanejšie -