Presunúť na hlavný obsah

Ak dieťa s vami obýva v noci posteľ dlhodobo, pozor! Z tohto dôvodu to nemusí byť preňho zdravé

Lifestyle

Dieťa medzi rodičmi? Čo myslíte je to pre neho prospešné alebo naopak na príťaž? Do kedy áno a kedy to stopnúť? Alebo skôr, začínať s tým vôbec? Tu sú odpovede...

Najpočetnejšia je skupina detí, ktoré nespávajú s rodičmi

Odborníci vykonali prieskum na vzorke cca 4000 detí, pričom ich rozdelili na skupiny. Detí, ktoré posteľ s matkou nezdieľali vôbec bolo najviac, cca  44,4%, potom nasledovali deti, ktoré spali s matkou len keď boli malé, cca 36,2%, ďalej deti, ktoré tak robili až v neskoršom veku, cca 12% a napokon deti, ktoré boli a sú trvalými zdieľačmi spánku s rodičmi, cca 7,4%. Výsledky boli vyhodnotené psychológmi a inými odborníkmi a prihliadalo sa aj na ďalšie podstatné veci ako vek detí, možné rodinné psychické poruchy a pod. 

Mohlo by vás zaujímať: To, v čo v živote veríte odzrkadľuje vaše IQ: Aké ďalšie zaujímavosti to o vás prezrádza?

Dlhodobí zdieľači rodičovskej postele môžu mať problém

Výsledky šúdie, ktorej výsledky zverejnil aj denník Dailymail, prezrádzajú, že dlhodobé spanie dieťaťa medzi rodičmi, môže v ňom neskôr vyvolať stavy úzkosti, depresie ako aj to, že majú väčší nábeh pasovať sa s duševnými problémamiv budúcnosti Pričom hovoríme o deťoch, ktoré sú zvyknuté spávať s rodičmi od narodenia približne do veku 6-tich rokv. 

Avšak deti nemôžeme škatuľkovať, lebo...

...keďže nejde o až tak veľký počet detí,  nejde samozrejme ani o kompletný obraz, kvôli ktorému by sme mali teraz začať deti škatuľkovať. Pretože prieskum nezohľadňoval, prečo to dieťa vlastne s rodičmi spáva. Možno pre pohodlie, možno z nutnosti, pre nedostatok miesta, málo finančných prostriedkov, aby malo dieťa vlastnú posteľ a ďalšie atribúty. 

Čítajte tiež: Źeny, ktoré vraj porodia v zime, potrebujú viac vitamínu D: Prezradíme vám, prečo to tak je

Detskí lekári  hovoria, že...

...pre dieťa nie je na škodu, aby obývalo posteľ so svojimi rodičmi, ale len v prvých mesiacoch života, keď hovoríme ešte o bábätku. Je to dobré najmä kvôli ochrane pre tzv. syndrómom náhleho úmrtia, ku ktorému môže dôjsť práve v spomínaných prvých mesiacoch života. V neskoršom veku dieťaťa, môžeme v ňom vďaka tomu, že mu dovolíme s nami spať dlhodobo, vyvolať rôzne negatívne prejavy, napríklad to, že bude na nás prehnane upnuté, žiarlivé, prehnane plačlivé, teda aj úzkostlivé a depresívne, keď nás nebude mať po svojom boku vždy, keď to potrebuje. Preto nie je na škodu zamyslieť sa aj nad spomínanou štúdiou, aby sme svojím deťom nespôsobili ujmu v mylnej domienke, že mu vytvárame pohodlné a láskyplné prostredie. 

Neprehliadnite: Z extrému do extrému: Tehotné ženy často nevedia, čo so sebou a takto to potom dopadne...