Prečo vydržali manželstvá v minulosti dlhšie ako dnes? Táto životná múdrosť im k tomu najviac napomohla
To, že manželstvá a vzťahy v dnešnej dobe trvajú kratšie nie je žiadna náhoda. V čom sa teda odlišovali manželstvá našich starých mám?
Na jednej strane túžime po stabilných a pevných vzťahoch, na strane druhej však nie sme ochotní spraviť pre ich fungovanie veľa. V minulosti to však bolo inak.
Prečítajte si: Táto veta zmenila rozvedenej Silvii pohľad na život: Niektoré veci musia jednoducho skončiť, aby začali nové...
Takmer všetko v dnešnej dobe beží neuveriteľnou rýchlosťou. Hoci je to pre vývoj populácie nevyhnutné, toto rýchle tempo nepríjemne poznačilo aj samotné vzťahy. Kým v minulosti mali ľudia čas na spoznávanie sa, na budovanie manželstva a všetko ostatné, dnes životné tempo akosi nestíhame. Chceme všetko hneď a tak nejak to máme aj s manželstvom. Nie je to však len o tempe, ale aj o našom novodobom prístupe a štýle. Očakávame, že všetko bude dokonalé a podľa našich predstáv. Ak to tak po určitom čase nie je, odchádzame. Problémy riešime rozvodmi, rozchodmi a odchodmi. Nesnažíme sa na veciach pracovať, ale to, čo nefunguje okamžite meníme.
Takto by to fungovalo dlhodobo
Hoci žiadne obdobie v živote nebolo a nebude ideálne, v niečom mali naše staré mamy navrch. Práve vďaka jednej veci im to fungovalo aj po rokoch. Nedávno som na túto odpoveď starého manželského páru (boli spolu už 65 rokov) a životnú múdrosť, ktorá dodnes koluje internetom natrafila znova. "Narodili sme sa v časoch, v ktorých keď sa niečo pokazilo, snažili sme sa to opraviť a nie vyhodiť preč..." (Morgan Leigh)
Mohlo by vás zaujímať: 10 pilierov stabilného manželstva: Čo by medzi dvomi nemalo chýbať, ak chcú spolu vydržať roky
Také jednoduché a komplikované zároveň. Je pravda, že na vzťahoch a manželstve treba pracovať. Najlepšie je, že na to v konečnom dôsledku nepotrebujeme veľa, len našu vlastnú snahu a odhodlanie.