Presunúť na hlavný obsah

Vianočné zákusky, z ktorých priberáme najviac: Linecké je dôvodom nafúknutého brucha a čo vanilkové rožky?

Chudnutie a diéty

Viete, ktorými maškrtami dávate vášmu telu prázdne kalórie a dôsledkom čoho priberáte?

Čas radosti a pokoja striedajú v období Vianoc výčitky svedomia. Ak patríte k ženám, ktoré si občas doprajú sladké potešenie, mali by ste sa vyvarovať aspoň týmto najkalorickejším zákuskom vo veľkom množstve.

Prečítajte si aj: Ak spravíte túto JEDNU vec deň pred Vianocami, nepriberiete: Užite si sviatky a sladké koláče bez výčitiek

Vanilkové rožky

Takmer v každej domácnosti sa v čase Vianoc pečú tradičné vanilkové rožky z krehkého orieškového cesta. Či už vanilkové rožky pečiete doma alebo ich kupujete, základné suroviny pre ich výrobu sú takmer vždy identické. Základnými surovinami sú biela múka, maslo a cukor. Väčšina použitých ingrediencií má vysoký obsah kalórií a pritom minimálnu výživovú hodnotu. Tradičný recept obsahuje až 25% tukov a 30% sacharidov. Konzumácia vanilkových rožkov nie je prínosom pre vaše zdravie a už vôbec ne pre vaše telo. Ak sa snažíte nepribrať v čase Vianoc, na obľúbené Vanilkové pečivo radšej zabudnite. 

Šuhajdy

Ďalšou tradičnou vianočnou pochúťkou sú čokoládové šuhajdy, ktoré sa s obľubou pripravujú v slovenských rodinách. Obsahujú viac sacharidov ako vanilkové rožky, kvôli základu z čokolády a orechovej plnky. Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, čokoládové šuhajdy obsahujú veľa nasýtených tukov a sacharidov, ktorých kombinácia je doslova kalorickou bombou. Šuhajdy patria k receptom, ktoré sú v akomkoľvek prevedení nezdravé. Ak túžite po ladných krivkách  a plochom brušku bez tukových vankúšikov, šuhajdy pre vás nebudú tou správnou voľbou.

Medové srdiečka

Perníkové vianočné pečivo, ktoré je zlepované sladkým krémom je jednoznačne jedným z najkalorickejších zákuskov. Okrem perníkového cesta a sladkého krému sa vrchná časť perníkov namáča v čokoládovej poleve a dozdobí bielou čokoládou. Táto kombinácia vám zbytočne naberie kilá najmä v oblasti bokov a zadku. Skúste si napiecť medové srdiečka viacmenej ako dekoratívnu záležitosť a obmedzte ich konzumáciu ak chcete aj po vianočných prázdninách zapnúť svoje obľúbené džínsy.

Linecké pečivo

Krehké linecké pečivo určite nechýba ani na vašom vianočnom stole. Zamysleli ste sa však niekedy nad energetickou hodnotou týchto koláčikov? Linecké koláčiky s vanilkovou príchuťou, lepené slivkovým lekvárom sú síce jednoduchým a chutným receptom, ale má vysoký obsah cukru a tuku. Sú zdrojom prázdnych kalórií, vášmu organizmu preto nedodajú žiadne kvalitné živiny. Častá konzumácia tohto pečiva vedie k ukladaniu telesného tuku v oblasti stehien a navyše, vytvára pocit nafúknutého brucha.

Mohlo by vás zaujímať: Toto je najúčinnejšia diéta roku 2016: Ak ste ju ešte neskúsili, kvôli výsledkom sa to do konca roka stále oplatí

Kokosové guličky

Na prvý pohľad nevinná maškrta sa však tiež radí medzi jednu z najkalorickejších. Rozdrvené piškóty, čokoláda, rum, maslo a veľké množstvo cukru, ktoré sa po zmiešaní s kokosom ukladajú do papierových košíčkov sa následne ukladajú aj do našich tukových zásob. Tieto tukové zásoby sa tvoria najmä v okolí brucha a preto by ste kokosové guličky mali nadobro vylúčiť zo svojho jedálnička. Pri najbližšej konzumácií kokosových guličiek si zapamätajte, že až 60% skonzumovaného cukru sa ukladá vo vašich tukových vankúšikoch. 

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus