Presunúť na hlavný obsah

Vybudujte vášmu dieťaťu zdravé sebavedomie: Stačí, ak zmeníte tieto štyri veci vo výchove

Rodinné vzťahy

Budúcnosť vášho dieťaťa záleží aj na vašej výchove. Je preto dôležité, aby ste mu práve vy dali tie správne základy, ktoré v živote využije.

To, či bude vaše dieťa sebavedomé, stojí na vás, ako na matke a samozrejme na vašom manželovi, či partnerovi. Snažte sa venovať vášmu dieťaťu už odmalička a dať mu čo najviac zo svojho času.

Mohlo by vás zaujímať: 10 dôkazov, že rola “otca” zohráva v živote dôležitú úlohu: Nielen ženy, ale aj muži by ju pre toto mali brať vážne

Nikdy ho neporovnávajte 

Hoci je to niekedy náročné, svoje dieťa neporovnávajte s ostatnými deťmi a hlavne nie pred ním. Ak mu už v mladom veku budete hovoriť o tom, v čom je jeho kamarát, či sused lepší, a že nevadí, že nie je taký dobrý ako on, veľmi mu tým ublížite. Slová dokážu formovať, ale rovnako aj ubližovať. Každý z nás je jedinečná bytosť s iným talentom a nadaním, rovnako tak aj vaše dieťa. Skúste radšej vyzdvihnúť jeho vlastnosti a pomôžte mu vybudovať si vlastnú cestu.

Dajte mu priestor na realizáciu a chyby

Nechcite urobiť všetko za neho, ale nechajte ho nech sa realizuje, pomáha a má určité povinnosti. Možno občas spraví aj chybu a vtedy ho nechajte nech si za ňu nesie malé následky. Aj týmito krokmi sa z neho stane samostatný a neskôr sebavedomý človek.

Chváľte ho, ale s mierou

Ak sa mu niečo podarí, pochváľte ho a dajte mu najavo, že ste na neho pyšná. Práve vďaka pochvale sa bude cítiť docenený a tiež motivovaný robiť viac. Nič nepomôže sebavedomiu viac, ako pochvala a to, že je na nás niekto pyšný. Aj v tomto prípade však platí zdravá miera, ktorú si ustrážte.

Inšpirujte sa: 7 vecí, v ktorých je výchova dcéry iná ako syna: Toto zmeňte a vychováte statočnú a nezávislú ženu

Buďte príkladom

Nestačí, že budete robiť všetky tieto veci, pokiaľ vy sama sebavedomie nemáte. Deti si berú príklad od rodičov, a preto im ho dajte v čo najlepšej verzií. Majte sa rada a neriešte pár kíl naviac, zlyhanie, či iné veci priamo pred vaším dieťaťom. Ak deti vidia, že ich rodičia sú spokojní sami so sebou, aj pre nich to bude oveľa jednoduchšie.

Myslíte si, že by mali rodičia viac dbať na tieto zásady?

spolu hlasovalo 178 ľudí

áno
175
nie
3

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus