Presunúť na hlavný obsah

10 zlozvykov rodičov, ktorými kazíte vlastné deti: Keď netreba vychovávať, ale ísť príkladom...

Rodinné vzťahy

Deti pozorujú všetko naokolo a učia sa veľmi rýchlo. Dajte preto pozor, čo im dávate za príklad.

1. Aj lož s dobrým úmyslom je lož

Aj keď občas chcete zaklamať len preto, že máte pocit, že sa malé klamstvo oveľa ľahšie znesie ako samotná pravda, pred svojím dieťaťom to nerobte. Deti sú inteligentnejšie než si myslíte a šikovne vás dokážu prekuknúť. Rovnako rýchlo však dokážu podobné správanie i odpozorovať a to by ste predsa nechceli.

2. Tajomstvá len medzi vami dvoma

Zatajovať pred svojím dieťaťom niečo priamo svojmu partnerovi je však takisto riskatné. Nielenže tak dieťa učíte, že malé tajomstvo je absolútne v norme, ale rovnako tak i dehonestujete úlohu druhého rodiča. Dieťa si poľahky začne myslieť, že podobné správanie je bežnou súčasťou manželského života a komunikácie ako takej.

Prečítajte si: Vo výchove svojej jedinej dcéry som urobila túto nesprávnu vec: Kvôli tomu má dnes pocit, že sa svet točí len okolo nej

3. Zabudnite na technológie

Chcete, aby sa vaše deti hrali čo najviac s ostatnými a trávili hodiny voľného času vonku na záhrade? Tak ho trávte s nimi! Neseďte pred televíziou a nečakajte, že sa dieťa samo zabaví. Buď totiž skončí ako introvert alebo si k televízii sadne s vami a najbližsích pár rokov ho od nej nikto nedostane. Buďte príkladom a ukážte svojmu dieťatu, ako si naozaj užiť detstvo.

4. Hnevať sa na všetko a všetkých škodí

Aj keď sa občas nahneváte na kolegu či kamaráta, nevybíjajte si svoju zlosť pred dieťaťom. Ono všetko vidí a vaše podráždenie cíti. Snažte sa konflikt vyriešiť komunikáciu a ukážte tak tú správnu cestu, ktorou treba riešiť nedorozumenia.  Zbytočný hnev nepomôže naozaj nikomu.

Nenechajte si ujsť: 7 vecí, v ktorých je výchova dcéry iná ako syna: Toto zmeňte a vychováte statočnú a nezávislú ženu

5.  Ohováranie pred deťmi má následky

Aj keď by ste si radi poklebetili na účel kolegyne alebo známeho, pred deťmi sa snaže podobných komentárov radšej zdržať. Oni totiž nevedia, aký je rozdiel medzi ohováraním a vhodnými poznámkami, preto je celkom dobre možné, že si váš poklad hneď pri prvej konfrontácii s vami spomínanou osobou nebude dávať servítku pred ústa. A navyše i pochytí naozaj škredý zlozvyk.

6. Nezhadzujte sa zbytočne

Aj keď si možno v každej situácii neveríte, vaše dieťa k vám vzhliada. Ste pre neho idolom a osobou, ktorá všetko vie a všetko dokáže v jednom. Nevzdávajte sa preto a aj napriek tomu, že nie všetko vždy vychádza podľa vašich predstáv, nikdy sa pred dieťaťom nezhadzujte. Naučíte ho tak silu ľudskej hodnoty a sebadôvery.

Inšpirujte sa: Kamarátsky vzťah medzi matkou a dcérou je najkrajšou väzbou, akú môžete prežiť: Zažili ste už niečo podobné?

7. Hádky nikomu nepomáhajú

Aj keď občas máte chuť na seba s partnerom kričať, nerobte to. Tento zlozvyk ventilácie duševnej frustrácie totiž dieťa veľmi ľahko pochytí a bude pokladať za prirodzený. Hádka pritom konflikt nerieši len ho prehlbuje a ešte viac nafukuje. Choďte príkladom a ukážte svojmu malému tú správnu cestu.

8.  Duchom neprítomný rodič, rovná sa žiaden rodič

Aj keď sa tvárite, že sa spolu hráte alebo že mu čítate rozprávku na dobrú noc, na vašej tvári je zjavné, že v hlave máte celkom niečo iné. Skúste však v prítomnosti svojich detí aspoň na chvíľku vypnúť a tráviť čas naozaj len s nimi. Deti naozaj ocenia vašu snahu a pochopia, že spoločne strávená chvíľka je cennejšia ako čokoľvek iné.

Neprehliadnite: 7 dôvodov, prečo by ste svojmu dieťaťu nemali dávať odmalička všetko: Šiesty bod by ste určite zažiť nechceli

9. Nezabíjajte čas, užite si ho

Spoločný čas si poriadne naplánujte a využite ho do bodky. Neseďte zavretí vo vnútri a nenechajte svoje dieťa hrať sa osamote zatiaľ, čo vy riešite dôležitejšie záväzky. Skúste prestať vymýšľať zámienky, prečo niektoré veci možné nie sú a pripravte svojmu dieťaťu nezabudnuteľný program. Nič nie je predsa krajšie ako správne využitý čas.

10. Naháňanie sa si odpustite

A hlavne skúste poľaviť. Vaše dieťa vidí, že sa naháňate a nikdy na nič nemáte čas. Skôr alebo neskôr začne po vás opakovať a vy sa ocitnete v začarovanom kruhu, z ktorého nebude cesty von. Preto sa zastavte, ukáže svojmu dieťaťu hodnotu pokoja a pohody a nechajte život, nech občas zariadi veci za vás. Nemusíte mať všetko pod kontrolou.

Spozorovali ste, že sa jeden z vašich zlozvykov preniesol i na vaše dieťa?

spolu hlasovalo 67 ľudí

Áno
57
Nie
10

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus