Presunúť na hlavný obsah

Úspešné tridsiatničky, ktoré sú stále single: Ako nájsť pána ”Božského”?

Partnerské vzťahy

Sú mladé, krásne, talentované. Kariérne ešte pred tridsiatkou dosiahli to, čo sa niekomu nepodarí celý život. A hoci by sa mohlo zdať, že svet im leží pri nohách, nie je to tak. Tieto ženy napriek úspechu nenašli recept na dokonalé šťastie. Niečo im totiž chýba. To, čo si ani s perfektným vzhľadom a slušne rozbehnutou kariérou nemôžete kúpiť. Lásku.

Spomínate si na prvé časti kultového seriálu ”Sex v meste”? Toto je ideálna modelová situácia. Presne tu Carrie Bradshaw na začiatku mala naozaj všetko. Prácu snov, charizmu a super kamošky. To,čo jej však najviac chýbalo bola pravá láska. Rovnako, ako sa hrdinka v seriáli snažila nájsť svojho pána ”Božského,” robíme to dnes takmer všetky. Žiaľ, realita sa nie vždy končí happyendom, ako to býva na filmovom plátne. Nájsť pravú lásku sa stalo akýmsi novodobým športom. No a niekedy to ide naozaj cez bolesť, slzy a napokon, to aj tak končí zlomeným srdcom. Prečo majú mladé, úspešné ženy problém nájsť si toho pravého? 

Aj dokonalosť môže predstavovať problém

S Luciou sa poznáme roky. Boli sme spolužiačky na strednej, potom sme spolu študovali žurnalistiku a dnes chodí kočíkovať môjho dvojročného syna. Hoci deti miluje, vlastné nemá. Je riaditeľkou úspešnej marketingovej spoločnosti a vyzerá ako vystrihnutá z fashion magazínu. Je milá, láskavá, samostaná, nezávislá. A práve to je kameň úrazu. Nezávislosť. Muži sa jej jednoducho boja. Každý jeden jej vzťah stroskotá na tom, keď vysloví, čo robí. Lebo hoci povie, že je riaditeľkou marketingovej spoločnosti, ona ju aj vlastní. Akonáhle jej potenciálny pán ”Božský” pochopí s kým vlastne randí, cúvne skôr, ako mu Lucia stihne ráno pripraviť raňajky.   

Ak sa nad tým zamyslíte, tak v dnešnej dobre plnej očakávní, stereotypov a predsudkov, naozaj nie je jednoduché byť krásna, úspešná a mať chlapa. Distingvované, sofistikované, spoločenské, pekné a dobre zarábajúce ženy, totiž nemajú najlepší kredit u mužov. A mnohí vám otvorene povedia, že majú pred takýmito ženami rešpekt. Pripadajú im chladné, nedostupné a ani náhodou si ich nevedia predstaviť v úlohe manželky, či nebodaj matky svojich potenciálych detí. ”S takouto kočkou, nemám problém dať si večer pár drinkov, stráviť príjemnú noc, ale na druhý deň ju rád vyprevadím domov. Úprimne si neviem prestaviť, mať po svojom boku babu, ktorá nielenže dobre vyzerá, ale ešte aj lepšie zarobí ako ja. To by som bol v nonstop strese, že môže odo mňa kedykoľvek odísť,” hovorí 37 ročný architekt Milan. 

Nanešťastie, to tak nevidí sám. Chlapov ako Milan je naozaj veľmi veľa. ”Muži majú prirodzenú túžbu dobýjať, ochraňovať, byť dominantným. Je to dané tradičným zadeľovaním rodových rolí z minulosti. Prirodzene, väčšina populácie, to tak vníma dodnes," hovorí Mgr. Martin Miler, klinický psychológ. Preto akceptovať skutočnosť, že žena má byť živiteľkou rodiny, je pre mnohých mužov úplnou absurdnosťou.

Biologické hodiny nepustia

Tak ako Lucia prirodzene túži po deťoch, túžia po nich aj jej single úspešné kamošky. ”Mám po tridsiatke a príroda sa fakt oklamať nedá. Naozaj mi už tikajú biologické hodiny. Len som teda do dnešného dňa nenašla toho pravého. Ako povedal môj ex: Predaj firmu, niekde sa zamestanaj a uvidíš, do roka si tehotná. A aj keď mám na to svoj názor, začínam sa obávať, že v niečom mal pravdu,” pripúšťa Lucia.

”Super ženy” 21. storočia

Paradoxom však zostáva, že práve 21. storočie sa stalo obdobím, kedy sú ženy tlačené do pozície, že majú byť samostané, nezávislé a emacipované. Najideálnejšie by však bolo, aby popri tom zvládli ľavou zadnou aj úlohu matky a manželky, ktorá sa vie vždy svojmu drahému prispôsobiť. No a netreba zároveň zabúdať, že v každej situácii by sme mali perfektne vyzerať. Znie vám to ako sci - fi? Áno, aj 

”Mne by vôbec nevadilo, ak by moja partnerka dobre zarábala, pokojne aj viac ako ja. Ale nech sa dokáže naplno venovať deťom aj mne. Ak to zvládne, pokojne ma s takou zoznámte a ja si ju rád vezmem,” hovorí 35 ročný obchodný riaditeľ Maroš. Hoci aj my sme sa pri jeho odpovedi pousmiali, on to hovoril s kamennou tvárou a myslel to vážne. V ideálnom svete mužov by sme mali byť super ženy, avšak vždy tak trochu závislé od nich. Prirodzene, každá minca má dve strany. Ak sa na to pozrieme z tej opačnej, tiež nie sme pri požiadavkách na pána ”Božského” práve najskromnejšie. Túžime po mužovi, ktorý bude milujúci partner, láskavý otec, náš najlepší kamarát a zároveň obdivovateľ. Uznajme samy, že takáto kombinácia sa nehľadá najľahšie. A keď k tomu pridáme fakt, že by sme sa mali aj do seba zamilovať, ide vlastne o malý zázrak. Možno teda naozaj stojí za to, prehodnotiť aj ten vlastný zoznam kritérií.   

My si aj tak myslíme, že city a láska majú svoju vlastnú logiku. Takú, ktorá v konečnom efekte nemá nič spoločné s tým, čo má zmysel v pragmatickom svete. A na otázku ako nájsť pána ”Božského” máme jasnú odpoveď: Buďte vždy sama sebou, lebo to je pravdepodobne jediný kľúč ku štastiu. Nebojte sa, uvoľnite sa, veľa sa smejte a láska si vás nájde. Všetky v to veríme.

Viac o ľuďoch, vzťahoch a iných zaujímavých témach sa dočítate v najnovšom čísle magazínu Feminity, ktorý je práve v predaji