Presunúť na hlavný obsah

Nová doba, keď uchádzač vyhadzuje zamestnávateľa: Aj kvôli tomuto je pracovná disciplína takmer minulosťou

Kariéra

Kedysi sa väčšina čerstvých absolventov či ľudí meniacich prácu takmer bila o voľné pracovné pozície. Dnes by sme však podobné správanie našli len málokde. Prečo tomu však tak je?

Znechutení korporáciou

Množstvo mladých ľudí sa dá najskôr veľmi ľahko nalákať na neobyčajne úžasne vyzerajúci svet za stenami vysokých presklenných budov. Vidina množstva benefitov, pomarančového džúsu a kávy zadarmo a firemné večierky na utužovanie vzťahov, znejú naozaj ako z rozprávky.

Inšpirujte sa: Tvorba mladej maminy Hany H. Kašičkovej vás očarí: Vďaka šperkom si dokážete vyskladať životný príbeh

Samotná skutočnosť v podobe nekreatívneho prostredia, monotónnej práce a na hlavu postavenej ideológie, však po určitom čase vysaje všetku energiu a ambície z každého mladého nadšenca so zdravým rozumom. Následne sa z človeka, ktorý mal chuť tvoriť, stáva vyhorený snílek s nechuťou do všetkého.

Nekonečné množstvo možností

Práca v zahraničí už nie je len nesplneným snom, ale možnosťou, ktorá sa otvára pre každého, kto nemá problém zbaliť kufre a okúsiť svet. Aj preto sa často stáva, že mladí nespokojní ľudia nedokážu nabrať dostatočnú motiváciu a svoju nechuť v doterajšom zamestnaní dávajú najavo pri každej možnej príležitosti. Načo by sa snažili alebo podávali lepší výkon, keď si niekde inde, najlepšie za hranicami štátu, ich prácu budú vážiť dvakrát tak?

Nič zlé sa nemôže stať

Čo ak ma vyhodia a nebudem mať z čoho žiť? Takúto otázku si už položí naozaj len málokto. Hlavne vďaka množstvu pracovných pozícií a zamestnávateľov, ktorí sa o mladých a talentovaných ľudí priam bijú, už takmer nikto nemá strach z toho, že by zostal nezamestnaný. Ak ich práca čo i len trochu nebaví, zdvíhajú kotvy a odchádzajú bez ľútosti a pozdravu. Niekde inde totiž určite bude lepšie.

Nenechajte si ujsť: VIDEO: Prvý street food s parenými buchtami, kde si prídete na svoje! Predstavujeme vám Buchtáreň

Syndróm nedocenenosti

Žiadna pochvala či zadosťučinenie už nie je dostačujúce. V súčasnej dobe sa ľudia najradšej úplne preceňujú a namiesto správnej dávky sebareflexie, robia obeť sami so seba. Chyba je podľa nich totiž vždy na mieste zamestnávateľa, ktorý nedokáže splniť ich požiadavky a pochopiť, kde sú ich kvality a ako ich najlepšie využiť. Miléniová generácia akoby neraz zabudla na to, čo znamená konkurenčný boj a tvrdá práca.

Hodiny sedenia a žiaden výkon

Byť platený takmer za nič sa postupne stáva syndrómom budúcnosti. Nikomu sa nechce pracovať presný počet hodín a chodiť do práce na presne určený čas. Mladí ľudia očakávajú flexibilitu v zamestnaní naozaj v súvislosti so všetkým. Chcú byť pánom svojho času a sami si regulovať, kedy a koľko času budú venovať jednotlivým úlohám. Aj tu však treba stanoviť určité hranice. Často sa totiž stáva, že to, čo začalo ako skvelý nápad ako urobiť pracovné prostredie príjemnejším, skončí ako nevydarený pokus o vtip.

Neprehliadnite: Herbert sirupy vyrába rodina priateľov na čele s Máriom Markom: Prvé pokusy vznikali doma v hrncoch na sporáku

Prehnané nádeje

Každý potrebuje určité skúsenosti, no treba ich hlavne niekde nabrať. Bez praxe to nejde, na to však akoby veľa ľudí zabúdalo. Chcú tie najvyššie pozície, najlepšie hneď a s primerane vysokým platom. To, že si ich možno nezaslúžia alebo by potrebovali nadobudnúť ešte nejaké skúsenosti zo skutočného života, častokrát absolútne neberú do úvahy. Vysoká škola však už dávno nie je zárukou dobrého zamestnania, práve naopak.

Prečítajte si aj: Vďaka tomuto získate v novej práci viac peňazí: Stačí, ak odpoviete na otázku o plate týmto spôsobom

Ktovie, kam až súčasný trend pohodlnosti nakoniec dospeje. Práca nás má baviť, no stále by sme sa k nej mali stavať zodpovedne, čo myslíte?

- Najčítanejšie -