Presunúť na hlavný obsah

Princezná Diana: Dodnes milovaná, ale i nenávidená žena, ktorá odhaľovala tajomstvá a takmer zničila monarchiu

Feminity

Pre mnohých bola princezná Diana stelesnením dobra a láskavosti, iní ju nenávideli. Žena, ktorá menila svet a odhaľovala pravdu o kráľovskej rodine, to v živote nemala najľahšie. A hoci sa stala symbolom monarchie, takmer ju zničila.

Manželstvo založené na tradíciách

Bola milá, krásna, prirodzená a veľmi úprimná. A možno práve úprimnosť sa jej stala osudnou. Keď pred dvadsiatimi rokmi zomrela, zanechala po sebe dvoch malých synov. V čase smrti bola Diana len o rok staršia ako je jej syn William dnes. Práve zásadný rozdiel medzi ich životmi v dospelosti, odráža generečné zmeny v striktných pravidlách kráľovskej monarchie. Vo veľkej miere to má na svedomí tak trochu svojská a podľa členov kráľovskej rodiny mierne neprispôsobová, princezná z Walesu Diana.

Kedysi boli najdôležitejšie kritéria kráľovskej nevesty jasné: panenstvo, krása, mladosť a aristokratický pôvod. Len takáto žena sa mohla stať princeznou. Keďže do rodiny Spencerových patril Winston Churchill, o Dianinom pôvode nebolo preba diskutovať. A hoci princ Charles najskôr randil s jej staršou sestrou, napokon si vybral sa za svoju manželku Dianu.

No otázne je, či si ju skutočne vybral on. V tom čase už  desať rokov miloval Camillu Parker Bowles. Tá však nespĺňala požiadavky monarchie. Ak ste však súčasťou kráľovskej rodiny, musíte sa naučiť oddeliť verejný a súkromný život. Žiaľ, do toho verejného kedysi patrilo manželstvo založené na tituloch a hodnostiach a len do toho súkromného, ktorý bol zároveň prísne tajný, láska. No a tak sa po dvanástich rande stali z princa Charlesa a Diany manželia. Ich svadbu sledovalo v televízii trištvrte miliardy divákov a Dianin pohreb o 16 rokov neskôr, dve miliardy.  Hoci aj po narodení detí pôsobili ako ideálna šťastná rodina, pravda bola iná. 

Princezná, ktorú miloval svet

Kým však diana, akousi zhodou náhod zomrela so svojím milencom Dodim Ak Fayedom pri autonehode v jednom z parížskych tunelov, postarala sa o niekoľko zmien v dovtedy zásadnej a radikálnej kráľovskej rodine. Hovorila nahlas o veciach, ktoré boli tabu. O svojich problémoch s bulímiou, o Charlesovej nevere, odmeranom správaní členov monarchie voči nej samej. Jednoducho táto žena neváhala byť voči svetu oveľa úprimnejšia, ako pozlátko Windsorskej dynastie dokázalo uniesť.

V momente, keď ”princezná ľudu” odišla navždy, popularita kráľovske rodiny sa prepadla na úplné dno. Briti veľmi nahlas hovorili o tom, či vôbec monarchiu potrebujú. No kráľovnej Alžbete II., sa napokon povesť aristokracie podarilo zachrániť. Dnes sú členovia rodiny opäť na výslní. Môžu za to najmä rozkošné deti princa Williama a vojvodkyne Kate. Ich manželstvo, ktoré sa vymyká zo zaužívaných konvencií, je založené na skutočnej láske. Takej, ktorú Diana a Charles museli kedysi skrývať. Možno práve vďaka svojej mame, stojí po boku princa Williama láska jeho života. Len za tie zmeny žiaľ zaplatila najvyššiu daň.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus