Presunúť na hlavný obsah

Stredomorská diéta na udržanie 1200 kalórií denne: Inšpirujte sa jej jedálničkom, ktorý vypracoval odborník

Zdravie a relax

Všimli ste si, že 1200 kalórií je magickou hranicou, ktorú sa snaží pri chudnutí neprekročiť mnoho z nás? Vďaka tomuto typu stravy si ju aj udržíte.

1200 kalórií je magickou hranicou, ale radšej prestaňte kalórie rátať!

Ako prezrádza odborník Keri Glassman, zakladateľ portálu NutritiousLife.com, pre magazín Womenshealh, 1200 až 1500 kalórií denne je celkový objem stravy, ktorú sa pri chudnutí snažíme dodržiavať. Ak spotrebujeme menej kalórií, riskujeme, že naše telo sa začne zbavovať aj živín, ktoré potrebuje a vrhne nás do režimu hladovania, čo v konečnom dôsledku náš metabolizmus len spomalí. Ako však dodáva, on sám rátanie kalórií neodporúča: „Mám za viac, ak premýšľame o proporciách a správnom jedle. Keď počúvate svoje telo a venujete pozornosť proporciám, nemusíte skutočne počítať kalórie,“ dodáva pre magazín. 

Mohlo by vás zaujímať: Tajomstvo efektívneho chudnutia oddhalené: Ako sa zorientovať v posilke a cvičiť, keď ste doteraz nič nerobili?

Pre toto je ideálnym riešením stredomorská strava!

Podľa Glassmana je najvhodnejším riešením stredomorská strava zameraná na množstvo rýb v jedálničku, a tým aj na potrebné množstvo zdravých tukov, vína, samozrejme v tej správnej miere, na množstvo olivového oleja, veľa zeleniny a ovocia, veľmi málo balených či spracovaných potravín. Táto strava je bohatá na antioxidanty bojujúce proti zápalom a zdravé tuky, čím tiež prispieva k nášmu zdraviu. Napokon tento fakt je podporovaný aj mnohými štúdiami zameranými na zdravé stravovanie. 

Stredomorský jedálniček na mieru

Raňajky

Začnite svoj deň raňajkami v podobe šálky plnotučného gréckeho jogurtu zmiešaného s 1 šálkou čučoriedok a s 2 lyžicami nakrájaných pistácií. Takéto raňajky majú len pre informáciu spolu cca 449 kalórií. Glassmann tiež upozorňuje, aby sme naozaj použili plnotučný jogurt, pretože nám pomôže sa cítiť dlhšie sýty. 

Čítajte tiež: Schudnite 5 kíl za 5 dní: Expresná diéta na počkanie spočíva v takomto jedálničku

Obed

Na obed si pripravte šalát zo špenátu s olivovým olejom, rajčinami, nakrájanou uhorkou, 3 lyžicami rozkrájaného feta syra, s 2 lyžicami balsamica a s 5 veľkými praženými krevetami. Takýto obed v sebe ukrýva spolu 255 kalórií. 

Občerstvenie 

To je naozaj jednoduché... Ak máte počas dňa ešte na niečo chuť, stačí vám štvrť šálky mandlí, čo predstavuje asi 152 kalórií. Orechy sú podľa viacerých skvelým zdrojom energie, pretože obsahujú zdravé tuky, nasýtia, dodajú dostatok živín. Čiže je to ideálne občerstvenie. 

Večera

Na večeru si doprajte  rybu (tresku alebo iný druh) s bylinkami ako oregano a skombinujte jej chuť so šálkou brokolice poliatej olivovým olejom a s ½ šálky varenej quinoy. Spolu takáto večera obsahuje cca 356 kalórií. Glassman však odporúča, nepreháňať to ani s olivovým olejom a používať ho naozaj len ako prílohu. 

Neprehliadnite: Ketónová diéta: Jedna z najlepších diét na okamžité chudnutie spočíva v takomto jedálničku

Takže spolu je súhrnný denný príjem kalórií na základe takéhoto jedálnička 1212 kalórií, spomínaná hranica. Avšak, ako upozorňuje Glassman na záver, ak si popritom doprajete každý deň aj drinu vo fitku, alebo inú fyzickú aktivitu, potom môžete veselo rozšíriť svoj denný príjem kalórií aj o 200 či 300 kalórií naviac.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus